Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. októbra 2019

V Bratislave sa debatuje o vývoji ženskej časti populácie za 30 rokov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Branislav Račko
Bratislava 24. októbra (TASR) – Priblížiť a poukázať na vývoj práv, kvality života i rovnosti žien za posledných 30 rokov na Slovensku je cieľom diskusného podujatia s názvom Demokracia je ženského rodu. Pri príležitosti 30. výročia novembra 1989 ho vo štvrtok v Bratislave organizuje nadácia Friedrich Ebert Stiftung v spolupráci s feministickou vzdelávacou a publikačnou organizáciou Aspekt a Inštitútom pre výskum práce a rodiny.


"Primárne je našim cieľom zviditeľniť niečo, čo sa môže zdať, že vôbec nie je témou, alebo že je neviditeľné. Máme potrebu rozlišovať medzi verejným priestorom, ktorý nás zaujíma, ktorý dominuje aj v médiách. A domáca sféra zostáva nedotknutá," uviedla pre TASR Veronika Valkovičová z inštitútu.

Súkromná oblasť je tak niečo, čomu sa venuje pomerne málo pozornosti vo verejných debatách. Odôvodňujeme si to podľa nej predstavami o tom, že táto oblasť by mala ostať súkromnou, individuálnou a chránenou. Avšak práve v takýchto sférach sa dejú veci, ktoré ovplyvňujú kvalitu života žien, na ktoré treba poukázať a o ktorých treba hovoriť. Ide napríklad o tému domáceho násilia páchaného na ženách, ale aj mnohé ďalšie témy.

"Veľmi často máme tendenciu nejako to oprášiť a brať tú tému všeobecne, že je to záležitosť len tých partnerov. Pritom, ak sa deje násilie, ide o trestný čin aj podľa slovenského právneho rámca a týka sa nás to a mali by sme o tom hovoriť," poznamenala Valkovičová. Na strane druhej je tiež snahou poukázať na to, že ženy stálo málo vidno vo vedúcich pozíciách, v politických inštitúciách. Preto je potrebné klásť otázky, prečo 30 rokov po liberalizácii slovenskej spoločnosti nie sú ženy stále prítomné na vysokých postoch vo viacerých inštitúciách. Súvisí to pritom napríklad aj s rozdelením prác v domácnosti, citeľný stále ostáva zároveň rodový mzdový rozdiel.

Diskusia sa snaží priblížiť 30 rokov feministického aktivizmu, na aktérstvo žien a akým spôsobom sa menili rodové politiky za ostatné tri desiatky rokov. Cieľom je tiež poukázať na spojenie verejnej a súkromnej sféry, domácnosti a trhu práce. "Ako sa mohli v minulosti realizovať na trhu práce, respektíve nemohli a akým spôsobom sa menila štruktúra spoločnosti, čo sa týka služieb, ktoré sú ženám prístupné," vysvetlila Valkovičová.

V neposlednom rade je to tiež upriamiť pozornosť na historickú pamäť, politické aktérstvo žien či ich súčasný prístup do politických inštitúcií. "Chceme ukázať, akým spôsobom sa odohral rok 1989 a prečo si ho spájame často len s heroickými mužmi a máme tendenciu myslieť si, že tam žiadne ženy neboli. Oni ta boli, len neboli tak viditeľné," doplnila Valkovičová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Érsek žiada Správnu radu ŽSR, aby rokovala o odvolaní Juraja Tkáča
<< predchádzajúci článok
Von der Leyenová: Británia bude po októbri potrebovať kandidáta do EK