Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2020

V kauze zostrelenia ukrajinského Boeingu zatkli niekoľko ľudí, postavia ich pred špeciálny súdV prípade zostrelenia ukrajinského lietadla nad Teheránom, pri ktorom zomrelo 176 ľudí, zatkli v Iráne niekoľko podozrivých. Ako informovali iránske štátne médiá, v utorok to oznámil hovorca iránskeho ...Zdieľať
iran_plane_crash_04606 b88d24e7b8834726a77a9d0c253f309f 676x451 14.1.2020 (Webnoviny.sk) - V prípade zostrelenia ukrajinského lietadla nad Teheránom, pri ktorom zomrelo 176 ľudí, zatkli v Iráne niekoľko podozrivých. Ako informovali iránske štátne médiá, v utorok to oznámil hovorca iránskeho súdnictva Gholámhossejn Esmáílí. Podľa hovorcu sa uskutočnilo rozsiahle vyšetrovanie a niekoľko osôb zatkli, presný počet alebo ich mená ale nezverejnil.

Špeciálny súd


Oznámenie prišlo krátko po tom, čo iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval na zriadenie špeciálneho súdu, ktorý bude vyšetrovať zostrelenie lietadla a bude okrem sudcu pozostávať z desiatok odborníkov. "Toto nie je bežný prípad. Celý svet bude sledovať tento súd," vyhlásil prezident v prejave, ktorý odvysielala televízia.

Ako ďalej uviedol, incident je "bolestivá a neodpustiteľná chyba" a jeho administratíva sa bude prípadu venovať "všetkými prostriedkami". Zodpovednosť podľa prezidenta dopadá na viac ako jednu osobu a všetci zodpovední by za to mali byť potrestaní.

Stroj zostrelili omylom


K stredajšiemu zostreleniu lietadla, ktoré smerovalo do Kyjeva, sa cez víkend priznal Teherán s tým, že stroj zostrelili jeho Revolučné gardy omylom.

V prvých dňoch po tragédii však Irán zahmlieval a tvrdil, že dôvodom havárie bola mechanická chyba. Zostrelenie a následné utajovanie informácií v krajine vyvolali v ostatných dňoch protesty. Nešťastie sa stalo v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a USA.


Zdroj: Webnoviny.sk - V kauze zostrelenia ukrajinského Boeingu zatkli niekoľko ľudí, postavia ich pred špeciálny súd © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: NELEGÁLNE OBCHODOVALI S NAFTOU: Odhalila ich Finančná správa
<< predchádzajúci článok
Dym z lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem, v Južnej Amerike zmenil farbu oblohy (foto)

V kauze zostrelenia ukrajinského Boeingu zatkli niekoľko ľudí, postavia ich pred špeciálny súd - diskusné fórum čitateľov