Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2020

Dym z lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem, v Južnej Amerike zmenil farbu oblohy (foto)Dym z masívnych lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem. Informuje o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorého oblaky dymu z požiarov v čase Nového roka prešli cez Južnú ...Zdieľať
australia_wildfires_village_45854 7389e2e5c9314f57a645c6ee5a699352 676x507 14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Dym z masívnych lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem. Informuje o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorého oblaky dymu z požiarov v čase Nového roka prešli cez Južnú Ameriku a do 8. januára už prešli pol sveta. "Očakáva sa, že dym spraví minimálne jeden celý okruh okolo sveta," cituje NASA spravodajský portál BBC.

Intenzitu zhoršujú klimatické zmeny


Stovky lesných požiarov spaľujú Austráliu už niekoľko mesiacov, pričom si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych a zničili viac ako 2 000 domovov. Ich bezprecedentný rozsah a intenzitu podľa odborníkov zhoršujú klimatické zmeny.

Nedávne požiare boli podľa NASA také veľké, že vytvorili "neobyčajne veľké" množstvo búrok vyvolaných ohňom. Tie dostali dym do stratosféry, v niektorých prípadoch až do výšky 17,7 kilometra.

"Keď sa dostane do stratosféry, môže dym precestovať tisícky míľ od jeho zdroja a ovplyvniť atmosférické podmienky na celom svete," vysvetlila NASA s tým, že študuje vplyv dymu v takejto výške a aj to, či spôsobuje atmosférické ochladzovanie alebo otepľovanie.

Kvalita vzduchu v Melbourne je "nebezpečná"


Dym z austrálskych požiarov drasticky ovplyvnil susedný Nový Zéland, kde spôsobil vážne zhoršenie kvality ovzdušia a zatemnil sneh na horách. V Južnej Amerike dym zmenil farbu oblohy, podotkla NASA.

V dôsledku dymu z požiarov majú mimoriadne zlú kvalitu vzduchu viaceré veľké mestá Austrálie vrátane Sydney, Melbourne, Canberry a Adelaide.

V spomínanom Melbourne je v utorok, už druhý deň po sebe, kvalita vzduchu "nebezpečná", čo u miestnych vyvoláva obavy o zdravie. Na východe Austrálie naďalej horí viac ako 100 požiarov, chladnejšie počasie v ostatných dňoch i dážď však pomáhajú pri hasení.Zdroj: Webnoviny.sk - Dym z lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem, v Južnej Amerike zmenil farbu oblohy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kauze zostrelenia ukrajinského Boeingu zatkli niekoľko ľudí, postavia ich pred špeciálny súd
<< predchádzajúci článok
Hygienici našli ortuť v kozmetických produktoch, výrobky môžu byť aj na Slovensku

Dym z lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem, v Južnej Amerike zmenil farbu oblohy (foto) - diskusné fórum čitateľov