Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2006

V NR SR sa zaoberajú novelou o ochrane utajovaných skutočnostíNáklady na súdne konania, ktoré vznikajú v súvislosti s rozhodnutiami o neudelení bezpečnostnej previerky, bude hradiť Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Vyplýva to z novely zákona o ochrane ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Náklady na súdne konania, ktoré vznikajú v súvislosti s rozhodnutiami o neudelení bezpečnostnej previerky, bude hradiť Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Vyplýva to z novely zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorú dnes v prvom čítaní začala prerokovávať Národná rada SR. Návrh predložila do parlamentu poslankyňa Jana Laššáková. Pre agentúru SITA uviedla, že po rozhodnutí ústavného súdu o zrušení poslaneckej odvolacej komisie na preskúmavanie rozhodnutí úradu sa vytvorilo právne vákuum. Ústavným zákonom sa síce zriadil nový osobitný výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ, ale hradenie súdnych nákladov sa v ňom nerieši. Pred rozhodnutím ústavného súdu všetky náklady súvisiace s činnosťou komisie hradil NBÚ, dodala.

Laššákovej návrh je poslednou normou v prvom čítaní. Po nej nasledujú zákony, ktoré by mal parlament definitívne schváliť. Okrem iného by mali poslanci rozhodnúť o výslednej podobe zákona o poskytnutí vianočného príspevku niektorým dôchodcom. Výšku príspevkov by malo určiť nariadenie vlády, ktoré by mal kabinet schváliť do konca októbra, a to až po prijatí zákona v parlamente. Národná rada by mala definitívne rozhodnúť o poslaneckom návrhu novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Po jej prijatí by nárok na päťmesačné odstupné mali len tí poslanci Národnej rady SR, ktorí svoj mandát uplatňovali najmenej päť mesiacov. Poslanci tiež budú hlasovať o dvoch novelách, ktoré predložil poslanec Dušan Jarjabek. Ich cieľom je uľahčiť voľbu generálnych riaditeľov verejnoprávnych médií - Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo).

Poslanci by sa mali dopoludnia pokúsiť zvoliť ešte sedem chýbajúcich kandidátov na post sudcu Ústavného súdu SR a predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proces s Mikulášom Č. pokračuje čítaním listinných dôkazov
<< predchádzajúci článok
Riceová vyzvala Peking na spolupráci pri sankciách proti KĽDR

V NR SR sa zaoberajú novelou o ochrane utajovaných skutočností - diskusné fórum čitateľov