Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

V slovenských obchodoch sa začnú objavovať prvé zálohované PET fľaše a plechovky od spoločnosti Coca-ColaOd januára na Slovensku začal fungovať nový zálohový systém. Prvé obaly od Coca-Cola označené zálohovacím "Z" zákazníci postupne nájdu v predajniach. S príchodom roka 2022 sme na ...Zdieľať
zalohomat 676x451 26.1.2022 (Webnoviny.sk) - Od januára na Slovensku začal fungovať nový zálohový systém. Prvé obaly od Coca-Cola označené zálohovacím "Z" zákazníci postupne nájdu v predajniach.


S príchodom roka 2022 sme na Slovensku privítali spustenie zálohového systému na plastové fľaše a hliníkové plechovky. Zálohovanie sa týka len obalov, ktoré sú označené logom "Z" s recyklačnými šípkami. Do konca januára platí pre výrobcov nápojov prechodné obdobie, keď môžu dodávať na trh ešte aj "staré", nezálohované obaly.

V týchto dňoch začala spoločnosť Coca-Cola dodávať obchodným reťazcom aj menším prevádzkam prvé PET fľaše a plechovky s novým označením zálohového systému. Spotrebitelia ich tak postupne nájdu aj na regáloch obchodov. "Oceňujeme dobrú komunikáciu a ústretovosť zo strany obchodníkov s cieľom zvládnuť prechod na nové obaly bez komplikácií. Veríme, že spotrebitelia si na nový systém  rýchlo zvyknú a budú vracať obaly v čo najväčšom počte," uviedla Eva Huttová, obchodná riaditeľka pre retail spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Keď si zákazník kúpi nápoje v zálohovaných obaloch, cena za samotný nápoj sa nezvýši. Navyše zaplatí len záloh 15 centov za obal, ktorý pri jeho vrátení do systému získa naspäť. Pozor, po dopití nápoja netreba fľaše a plechovky stláčať, ale nepoškodené a prázdne ich zaniesť do automatu v predajni, ktorý za ne naspäť vydá zálohy.

"Tešíme sa, že zálohový systém podporí cirkularitu nápojových obalov. Vďaka finančnej motivácii výrazne zvýši doterajšiu mieru ich zberu a recyklácie na výrobu nových PET fliaš a plechoviek. Zásadne tiež pomôže pri riešení problému odhodených odpadkov v prírode a prispeje k čistejšiemu životnému prostrediu," hodnotí Michal Čubrík, manažér pre vonkajšie vzťahy spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Zálohový systém spoločnosti Coca-Cola pomôže pri plnení cieľov a záväzkov, ktoré si dala voči životnému prostrediu. Do roku 2025 chce spoločnosť zvýšiť priemerný podiel recyklátu v nápojových obaloch až na 50 %. Práve vďaka zálohovému systému bude môcť Coca-Cola recyklovať viac suroviny z použitých obalov. Navyše ich získa vo vyššej kvalite ako pri triedenom zbere.

Všetky fľaše a plechovky spoločnosti Coca-Cola na slovenskom trhu sú plne recyklovateľné. Zákazníci sa už môžu v predajniach stretnúť aj s fľašou, ktorá je vyrobená zo stopercentne recyklovaného materiálu, nazývaného rPET (recyklovaný polyetyléntereftalát). Predáva sa v ňom minerálna voda Romerquelle. Zákazníci však v blízkej budúcnosti môžu očakávať, že sa ponuka Coca-Cola v tomto type obalov rozšíri.

Spoločnosť Coca-Cola vníma ochranu životného prostredia ako neoddeliteľnú súčasť svojej budúcnosti. Iniciatívou s názvom NetZeroBy40 sa spoločnosť zaviazala dosiahnuť do roku 2040 nulové emisie v celom svojom hodnotovom reťazci, čo zahŕňa aj jej partnerov. Emisie, ktoré nebude možné úplne eliminovať, spoločnosť vyváži investíciami do iných opatrení na ochranu klímy.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - V slovenských obchodoch sa začnú objavovať prvé zálohované PET fľaše a plechovky od spoločnosti Coca-Cola © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zrážka Passata a Land Rovera skončila tragicky, o život prišla celá posádka jedného z áut (foto)
<< predchádzajúci článok
Útok 43-ročného muža z Prievidze polícia vyhodnotila ako pokus o vraždu, napadnutý muž takmer zomrel