Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2019

V Tatrách prevláda zvýšená lavínová hrozba, vo Fatrách je miernaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR /HZS
Liptovský Hrádok 14. februára (TASR) - Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je vo štvrtok zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Vo Fatrách trvá mierna lavínová hrozba.


Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby informoval, že na stabilizovaný tvrdý až ľadový podklad pribudlo počas posledných dní do 25 centimetrov nového snehu. Ten je nerovnomerne rozložený a nafúkaný na záveterných stranách pohorí, v žľaboch a muldách. „Pretrvávajú nízke teploty, preto sa nový sneh s ľadovým podkladom nemohol dobre previazať. Nebezpečenstvo je teda koncentrované tam, kde je nafúkané väčšie množstvo nového snehu,“ upozornil.

Nebezpečná situácia však trvá aj na severných svahoch, vo vysokých polohách, kde sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú kritické vrstvy hranatozrnného snehu. „Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Väčšie lavíny sa však dajú očakávať hlavne v Západných a Vysokých Tatrách, kde pribudlo najviac snehu,“ doplnil.

Ráno bolo na horách polooblačno. Otepľuje sa, teploty sa pohybovali v rozpätí od mínus desať do nula stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal silný vietor severozápadných smerov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská ekonomika koncom vlaňajška vzrástla o 3,6 %
<< predchádzajúci článok
V spojitosti s pádom budovy v Istanbule zadržali troch ľudí

V Tatrách prevláda zvýšená lavínová hrozba, vo Fatrách je mierna - diskusné fórum čitateľov