Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2011

Väčšina lekárov v Leviciach a Topoľčanoch chce odísťV nemocniciach Levice a Topoľčany podala výpoveď viac ako polovica lekárov. Výpoveď stiahol za mesiac len jeden lekár v Topoľčanoch. "Kritický stav je na oddeleniach anestéziológie a ...Zdieľať
lekar NITRA 31. októbra (WEBNOVINY) - V nemocniciach Levice a Topoľčany podala výpoveď viac ako polovica lekárov. Výpoveď stiahol za mesiac len jeden lekár v Topoľčanoch.


"Kritický stav je na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny a na väčšine chirurgických odborov,“ informovala dnes nitrianskych krajských poslancov Marta Eckhardtová, riaditeľka krajskej neziskovky Nemocnice s poliklinikami, ktorá riadi obe nemocnice.

Ak by lekári z nemocníc naozaj odišli, najväčšie problémy by malo gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Leviciach, kde podali výpovede všetci lekári. Oddelenie by muselo zaniknúť. "Pacientov by sme pravdepodobne transportovali do Topoľčian,“ povedala Eckhardtová. Ďalšie oddelenia by museli zlučovať a nemocnice by poskytovali len akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

V Topoľčanoch podalo výpoveď 44 lekárov, z toho 30 atestovaných. Celkovo tu pracuje 77 lekárov. V Leviciach sa rozhodlo k protestnej akcii Lekárskeho odborového združenia pripojiť 40 lekárov z celkového počtu 77. Eckhardtová si zatiaľ katastrofický scenár nepripúšťa a verí, že sa lekárski odborári s ministerstvom zdravotníctva dohodnú.

Nemocnice momentálne podľa nej evidujú asi len dve-tri žiadosti absolventov medicíny o prijatie do zamestnania. "Tento rok sme už prijali 18 absolventov. Zatiaľ to nie sú plnohodnotní lekári, pretože im chýba atestácia,“ skonštatovala Eckhardtová. Krajská poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) dnes na zastupiteľstve načrtla, že ak by lekári z nemocníc naozaj k 1. decembru odišli, lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja má zo zákona povinnosť odňať prevádzkovateľovi licencie, pretože nemocnice by nespĺňali personálne parametre.

Eckhardtová sa toho neobáva. "Ja som presvedčená, že taká situácia nemôže nastať, pretože my nie sme ojedinelá nemocnica. Neverím tomu, že by dokázali ostatní lekári všetkých VÚC odobrať licencie všetkým zdravotníckym zariadeniam, pretože to by bol kolaps zdravotníctva,“ uviedla.

Riaditeľ levickej nemocnice Rudolf Hlavács doplnil, že rokuje s lekárskym odborovým združením, no zatiaľ sa nedohodli. "Ja pevne verím, že výpovede stiahnu,“ dodal.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Žilinskí neurochirurgovia stiahli výpovede pod tlakom (28. 10. 2011)
 Noví lekári sa do trenčianskej nemocnice nehlásia (28. 10. 2011)
 Do celoslovenskej akcie sa myjavskí lekári nezapojili (28. 10. 2011)
 Ivan Uhliarik usmerňuje lekárov, čo majú zatajiť pacientom (26. 10. 2011)
 Vedenie prešovskej nemocnice popiera vydieranie lekárov (26. 10. 2011)
 Prešovskí lekári volajú po serióznom vyjednávaní (25. 10. 2011)
 Nemocnice majú krízové plány v prípade odchodu lekárov (25. 10. 2011)
 Uhliarik sa s odbormi nedohodol, hrozba výpovedí pretrváva (19. 10. 2011)
 Lekári údajne požadujú platy vo výške dve až štyritisíc eur (19. 10. 2011)
 Lekárske odbory pokračujú v zbieraní výpovedí (17. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Európa je podľa Číny schopná vyriešiť dlhovú krízu
<< predchádzajúci článok
Štát predáva ďalšie dlhopisy za 30 mil. eur