Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

16. februára 2022

Vakcínu proti HPV vírusu, ktorí spôsobuje rakovinu krčka maternice budú preplácať zdravotné poisťovneHPV vírus spôsobuje rakovinu krčka materniceZdieľať
Vakcínu proti HPV vírusu, ktorí spôsobuje rakovinu krčka maternice budú preplácať zdravotné poisťovne

Vakcína proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý zapríčiňuje rakovinu krčka maternice, bude od mája plne hradená zo zdravotného poistenia. Pôjde o novú deväťvalentnú vakcínu. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).


"Som rád, že sme sa dostali medzi krajiny, ktoré túto liečbu poskytujú zdarma. Vieme, že toto očkovanie chráni pred drvivou väčšinou prípadov rakoviny krčka maternice," podotkol Lengvarský. Dodal, že na túto chorobu zomrie ročne na Slovensku 200 žien.

Vírus zdravého, imunitne silného človeka nenapadne, potrebuje na to rizikové faktory, ktoré umožnia, aby sa uplatnil. Ide napríklad o oslabenú imunitu alebo vyšší počet sexuálnych partnerov. HPV vírus spôsobuje rakovinu krčka maternice. Tá je jedinou rakovinou, na ktorú existuje očkovanie a kde v prevencii zohrávajú dôležitú úlohu pravidelné prehliadky u gynekológa a vyšetrenie steru krčka maternice.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iniciatíva Za slušné Slovensko pripomína štvrté výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
<< predchádzajúci článok
Pri pláži Little Bay v austrálskom Sydney zabíjal žralok, išlo o prvý smrteľný útok od roku 1963