Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. novembra 2019

Vedci budú hľadať na Antarktíde železné meteority, majú pochádzať z prvých rokov slnečnej sústavy


Tagy: meteorit

Tím britských vedcov z University of Manchester dorazil na Antarktídu, kde bude šesť týždňov pátrať po železných meteoritoch. Vedci prišli tento týždeň na základňu Rothera a čoskoro vyrazia do terénu, ...Zdieľať
antarktida 1 676x451 30.11.2019 (Webnoviny.sk) - Tím britských vedcov z University of Manchester dorazil na Antarktídu, kde bude šesť týždňov pátrať po železných meteoritoch. Vedci prišli tento týždeň na základňu Rothera a čoskoro vyrazia do terénu, kde budú pomocou špeciálneho zariadenia na detekciu kovov ťahaného snežnými skútrami hľadať kúsky vesmírnych objektov, ktoré pochádzajú z prvých rokov slnečnej sústavy. Prehľadať chcú oblasť s rozlohou 15 až 20 štvorcových kilometrov, pričom by radi našli štyri až päť železných meteoritov.


Tie sú veľkou vzácnosťou, a to najmä v Antarktíde. Tím však verí, že uspeje. "Železné meteority majú väčšiu tepelnú vodivosť ako chondrity alebo kamenné meteority. To znamená, že môžu vo väčšej miere zohrievať a topiť ľad okolo seba. Očakávame, že ich nájdeme tesne pod povrchom," uviedol člen skupiny Geoff Evatt pre BBC News.

Jeho kolegyňa Katie Joy dodala, že "štruktúra a chemické zloženie železných meteoritov môžu pomôcť pochopiť načasovanie procesov zo začiatku slnečnej sústavy". "Všetky nové informácie nám môžu pomôcť pochopiť, ako vznikli planéty ako Zem, Mars a Venuša," vyjadrila sa.

Na prípravách expedície pracovali tri roky. Vedci museli navrhnúť, zostaviť a otestovať nové zariadenie na detekciu kovov a potom určiť najvhodnejšie miesto, kde budú pracovať.

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-50549855


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci budú hľadať na Antarktíde železné meteority, majú pochádzať z prvých rokov slnečnej sústavy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: meteorit
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TOP: Desať vecí, ktoré budete v DECEMBRI zaručene potrebovať
<< predchádzajúci článok
Video: Robotník našiel v múre správu vo fľaši, napísali ju pred 112 rokmi

Vedci budú hľadať na Antarktíde železné meteority, majú pochádzať z prvých rokov slnečnej sústavy - diskusné fórum čitateľov