Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. augusta 2020

Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxiiVedci nedávno skúmali jednu z hviezd Mliečnej ...Zdieľať
einstein_was_right_30838 0ed2c83eaad7437eae10482bc6cd0eb2 676x430 15.8.2020  - Vedci nedávno skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, ktorá sa pohybuje neuveriteľne vysokou rýchlosťou. Obieha okolo čiernej diery Sagittarius A* v strede našej galaxie. Výskumníci vypočítali, že spomenutá hviezda S4714 sa pohybuje na úrovni ôsmich percent rýchlosti svetla, čo predstavuje 24-tisíc kilometrov za sekundu.
Čierna diera Sagittarius A* už nejaký čas vykazuje väčšiu aktivitu ako iné oblasti Mliečnej dráhy. Hviezdu S4714 preto vedci momentálne považujú za najrýchlejšiu v celej galaxii. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) vyvinie na obežnej dráhe rýchlosť 7,66 km/s.

S4714 je potvrdením teórií o existencii hviezd, o ktorých astronómovia špekulujú už približne dve desaťročia. Domnievajú sa, že v okolí čiernych dier sa môže nachádzať viac podobných telies, ktorých rýchlosť sa zvyšuje v dôsledku príťažlivých síl. Niektoré sú podľa vedcov možno ešte rýchlejšie ako S4714.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxii © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kampaň čínskej reštaurácie pobúrila ľudí, jej zámerom bolo propagovať ukončenie plytvania jedlom
<< predchádzajúci článok
Vlastníci TikToku dostali od Donalda Trumpa 90 dní na stopnutie amerických operácií, tí sa bránia

Vedci skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, momentálne je najrýchlejšia v celej galaxii - diskusné fórum čitateľov