Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. januára 2020

Vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu pohybovať aj uzdravovaťAmerickí vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu samostatne pohybovať a dokonca i uzdraviť. Použili pri tom kmeňové bunky africkej žaby pazúrnatky vodnej ...Zdieľať
gettyimages 913394714 676x378 17.1.2020 (Webnoviny.sk) - Americkí vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu samostatne pohybovať a dokonca i uzdraviť. Použili pri tom kmeňové bunky africkej žaby pazúrnatky vodnej (Xenopus laevis), po ktorej dostali tieto drobné stroje meno xenoboty. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

Nové formy životaXenoboty sú dosť malé na to, aby dokázali putovať v ľudskom tele - merajú menej ako milimeter. Dokážu sa samostatne pohybovať, vydržať týždne bez potravy a spolupracovať v skupinách. Sú to "celkom nové formy života", tvrdí University of Vermont, ktorej vedci spolupracovali na výskume s Allen Discovery Center pri Tufts University.

Výskum čiastočne financovala aj federálna Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov, ktorá dohliada na vývoj technológií pre vojenské účely.

Vedci pri výskume, ktorého výsledky publikovali v odbornom periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences, použili kmeňové bunky zo žabích embryí a nechali ich inkubovať. Neskôr ich rozrezali a vytvarovali do špecifických, "dosiaľ v prírode nevidených", foriem, ktoré navrhol superpočítač, uvádza vo svojom stanovisku University of Vermont.

Objavili ich samoliečiacu schopnosť


Bunky začali samostatne fungovať, kožné bunky sa spojili a vytvorili štruktúru, srdcové bunky zase pulzovali a umožnili robotom samostatne sa pohybovať. Výskumníci dokonca objavili ich samoliečiacu schopnosť, keď do jedného xenobota zarezali a on sa sám uzdravil a pohyboval sa ďalej.

"Sú to nové žijúce stroje. Nie sú to tradičné roboty ani známy živočíšny druh. Je to nová trieda artefaktu: žijúci programovateľný organizmus," vyjadril sa jeden z vedúcich výskumníkov z University of Vermont Joshua Bongard.

Bioroboty sú vopred naplnené vlastným zdrojom potravy z lipidov a bielkovín, čo im umožňuje žiť trochu dlhšie ako týždeň. Nemôžu sa však množiť ani vyvíjať. V prostrediach bohatých na živiny sa ich životnosť môže predĺžiť na niekoľko týždňov.

Šetrné k prostrediu a bezpečné pre ľudí


Xenoboty sú odlišné od tradičných robotov vytvorených z plastu a kovov, ktoré sa časom rozpadnú. Vyzerajú ako ružové pohybujúce sa guľôčky a dokážu veci, ktoré tradičné roboty nedokážu, pričom sú tiež šetrné k životnému prostrediu a bezpečné pre ľudské zdravie.

Mohli by sa využívať pri aplikovaní liečiv do ľudského tela, ale napríklad aj pri zbieraní mikroplastov v oceánoch či pri čistení rádioaktívneho odpadu. Tiež by mohli poslúžiť pri výskume buniek a pomôcť tak pokroku v oblasti ľudského zdravia a dlhovekosti.

"Ak by sme mohli vytvoriť 3D biologickú formu na požiadanie, mohli by sme opraviť vrodené chyby, preprogramovať nádory na normálne tkanivo, regenerovať po traumatickom zranení alebo degeneratívnej chorobe a poraziť starnutie," uvádzajú tvorcovia xenobotov na svojej webstránke.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu pohybovať aj uzdravovať © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesníci vyzývajú na pomoc lesom, chcú vysadiť milión sadeníc stromov
<< predchádzajúci článok
Visegrad Film Forum 2020 predstaví oceňovaných profesionálov z celého sveta

Vedci vytvorili prvé biologické roboty, ktoré sa dokážu pohybovať aj uzdravovať - diskusné fórum čitateľov