Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. novembra 2020

Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eurEurópska vesmírna agentúra (ESA) tento týždeň uviedla, že podpísala kontrakt v hodnote 86 ...Zdieľať
gettyimages 953160162 676x451 29.11.2020  - Európska vesmírna agentúra (ESA) tento týždeň uviedla, že podpísala kontrakt v hodnote 86 miliónov eur so švajčiarskou spoločnosťou ClearSpace SA. Tá by mala priniesť veľké množstvo orbitálneho odpadu naspäť na Zem.


Podľa ESA dohoda so spoločnosťou ClearSpace SA povedie v roku 2025 k "prvej aktívnej misii na odstraňovanie trosiek", pri ktorej špeciálna kozmická loď pozbiera a prinesie na Zem časti rakety, ktorá predtým pomáhala s vynášaním satelitu na obežnú dráhu.

Odborníci už dlho varujú, že státisíce kusov vesmírneho odpadu obiehajúcich okolo planéty predstavujú hrozbu pre fungujúce satelity a dokonca aj pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Malá nočná hudba na Novej scéne bude s divákmi aj online
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku niektoré bociany zostávajú aj počas zimy. Je to bežné, upokojujú ochranári ľudí

Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur - diskusné fórum čitateľov