Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

28. novembra 2020

Na Slovensku niektoré bociany zostávajú aj počas zimy. Je to bežné, upokojujú ochranári ľudíNa Slovensku pribúdajú bociany, ktoré neodlietajú na zimu do Afriky.Zdieľať
Bociany

Na svojom webe to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP SR). Tá zaznamenáva v poslednom období zvýšený počet telefonátov, v ktorých ľudia žiadajú štátnych ochranárov o záchranu jedincov bociana bieleho.

Štátni ochranári však upozorňujú, že zimný výskyt bocianov na Slovensku nie je ojedinelý a pokiaľ je bocian v dobrej kondícii a schopný letu, nie je dôvod volať na pohotovostnú linku.

Treba si uvedomiť, že sa jedná o vtáčí druh, ktorý sa riadi zákonmi prírody a my ľudia nemáme právo ich obmedzovať v ich rozhodnutí zotrvať aj počas zimy na našom území. Nie je to nič nové, každoročne zimujú bociany v Európe na viacerých miestach a pokiaľ lietajú a lovia, sú to samostatné živé tvory,“ povedal expert na bociany Miroslav Fulín zo Základnej organizácie SZOPK Bocian.

Hlásenia o pozorovaní bocianov dostávajú štátni ochranári napríklad z okolia obcí Buzica (okres Košice-okolie), Rimavské Janovce (okres Rimavská Sobota) a Ulič (okres Snina) či národných parkov Poloniny a Slovenský kras. ŠOP SR vyzýva ľudí, aby nahlasovali iba prípady bocianov, ktorí sú v krajnej núdzi a potrebujú pomoc jej pracovníkov.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Rozhovor: „Stojíme na kraji priepasti a stačí už len jemný závan vetra,“ hovorí Peter Pavlac.

Na Slovensku niektoré bociany zostávajú aj počas zimy. Je to bežné, upokojujú ochranári ľudí - diskusné fórum čitateľov