Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

21. januára 2021

Video: Slováci ako šialení nakupovali v Lidli respirátory! Nejaké opatrenia ako by neexistovaliKým respirátor bez ventilu chráni okrem okolia aj človeka, ktorý ho nosí, rúško chráni najmä okolie. Nosenie respirátora je bezpečnejšie, ale zatiaľ nie sú dôkazy, že by rúško na mutáciu z Británie nestačilo.Zdieľať
Video: Slováci ako šialení nakupovali respirátory! Nejaké opatrenia ako by neexistovali

Na sociálnej sieti sa začalo šíriť video z jedného zo slovenských obchodov LIDL. Tam sa totiž objavili v akciovej ponuke respirátory FFP2. Ľudia sa predbiehali, aby si kúpili čo najviac a nevadili im opatrenia či nejaké rozostupy. Všetci boli na sebe hlava na hlave.

„Akčné ponuky plánujeme niekoľko týždňov až mesiacov vopred v snahe čo najpresnejšie odhadnúť záujem zákazníkov. Enormne zvýšený dopyt po tomto tovare bol však pravdepodobne výsledkom viacerých okolností spred niekoľkých hodín či dní a vysoko prekonal naše očakávania,“ uviedol Tomáš Bezák, hovorca LIDL, pre portál tvnoviny.sk

Krajčí odporúča nosiť respirátory. V čom sú lepšie ako bežné rúška?

Kým respirátor bez ventilu chráni okrem okolia aj človeka, ktorý ho nosí, rúško chráni najmä okolie. Nosenie respirátora je bezpečnejšie, ale zatiaľ nie sú dôkazy, že by rúško na mutáciu z Británie nestačilo.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v pondelok zopakoval, že odporúča verejnosti nosiť respirátory FFP2, ktoré sú bezpečnejšie ako bežne používané rúška.

Takto by sa ľudia mali chrániť napríklad v hromadnej doprave alebo počas jazdy v taxíku s neznámym človekom. Nosiť by ich mali tam, kde sa stretávajú s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Ide o odporúčanie, nie sú zatiaľ povinné.

Krajčí hovoril, že by sa nimi mali ľudia chrániť aj počas celoplošného testovania, pri ktorom môžu vznikať rady a zvyšuje sa riziko, že si z testovania odnesiete aj vírus. Respirátory sa podľa ministra stávajú štandardom v krajinách, kde potvrdili mutáciu z Británie.

Povinné sú v Bavorsku aj Rakúsku

Napríklad v Rakúsku od 25. januára môžu ľudia prísť do obchodu, lekárne, na čerpaciu stanicu či do hromadnej dopravy len s respirátorom FFP2. Aj v nemeckom Bavorsku zaviedli povinné nosenie respirátorov v obchodoch a hromadnej doprave. Ide teda o miesta, kde sú ľudia v interiéri a často dlhšie ako 15 minút.

Respirátory sú účinnejšie a aj vhodnejšie, hovorí infektológ Pavol Jarčuška z konzília odborníkov. Ale ľudia by mali nosiť respirátor bez ventilu alebo si naň dať ešte rúško, aby neohrozili okolie.

Rozdiel medzi rúškom a respirátorom je aj v tom, koho chráni. Kým rúško chráni najmä druhú osobu a sčasti chráni aj nositeľa, respirátor chráni najmä osobu, ktorá ho nosí, hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý pôsobí na infekčnej klinike v univerzitnej nemocnici na bratislavských Kramároch.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 4-tisíc vyliečených a počet úmrtí stúpol o 64 na 3801 (21. 1. 2021)
 Bratislava má nové ohnisko, koronavírus sa šíri medzi ľuďmi bez domova (21. 1. 2021)
 Holandsko zavedie prvý zákaz vychádzania od 2. svetovej vojny (20. 1. 2021)
 V Nemecku predĺžia lockdown do polovice februára, vláda tak reaguje na výskyt nových kmeňov COVID-19 (20. 1. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 100 úmrtí, vyše 3-tisíc vyliečených a počet hospitalizovaných sa znížil o desiatky (20. 1. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 111 úmrtí a testy spolu odhalili vyše 6-tisíc nakazených (19. 1. 2021)
 Dominika Cibulková pomáha pri testovaní v Národnom ústave detských chorôb (video) (19. 1. 2021)
 Z nemocnice v Bavorsku hlásia ďalší variant koronavírusu (19. 1. 2021)
 Testovanie alebo očkovanie? Už je to jedno. V boji proti COVID-19 pomôže až premorenie, tvrdí matematik (18. 1. 2021)
 Sulík: Som rád, že návrhy SaS v rámci možností prešli (18. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Francúzski vydavatelia vyhrali, spoločnosť Google im bude za zobrazovanie spravodajstva platiť
<< predchádzajúci článok
Slovenská národná galéria uvádza novú virtuálnu prehliadku Filla – Fulla

Video: Slováci ako šialení nakupovali v Lidli respirátory! Nejaké opatrenia ako by neexistovali - diskusné fórum čitateľov