Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2018

Vlani realizovalo projekty v SAV cez program SASPRO 33 štipendistov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Bratislava 10. októbra (TASR) – V rámci projektu SASPRO, ktorý je nástrojom na získavanie talentovaných mladých vedcov zo zahraničia, svoje projekty realizovalo vlani v Slovenskej akadémii vied (SAV) 33 štipendistov. Z tohto počtu bolo 16 Slovákov a 17 štipendistov pochádzalo z krajín, ako je napríklad Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, India, Ukrajina, Chorvátsko a Grécko. Vyplýva to z Výročnej správy o činnosti SAV za rok 2017, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.


V materiáli sa konštatuje, že vlani Národná rada SR schválila zákon o verejných výskumných inštitúciách, ktorý mal predpokladať prechod organizácií SAV do novej právnej, ekonomickej a organizačnej formy. Transformácia SAV sa však zatiaľ neuskutočnila. V rámci transformácie na novú právnu formu pokračovala vnútorná reštrukturalizácia SAV. "Počet vedeckých organizácií SAV sa znížil z pôvodných 57 na 46," uvádza sa v materiáli.

SAV pristúpila vlani na uplatňovanie viacerých nástrojov manažmentu kvality výskumu. Prvým krokom bolo vypracovanie systému výkonového financovania vedeckých organizácií SAV, ktoré chce systémovo zabezpečiť zmluvou so štátom na obdobie aspoň štyroch rokov s rešpektovaním pravidla "hodnota za peniaze". Ďalším nástrojom podpory kvality bolo zavedenie oceňovania špičkových publikácií v troch kategóriách.

V roku 2017 sa ukončila komplexná akreditácia, ktorej podstatou bolo hodnotenie vedeckých organizácií medzinárodným panelom. "Hodnotenie vyzdvihlo dva ústavy patriace k európskej špičke – Ústav polymérov SAV a Ústav etnológie SAV. Ďalších deväť ústavov výrazne presahuje európsky priemer," píše sa v materiáli.

Pokračovali aj aktivity SAV v podpore medzinárodnej spolupráce. Vzrástol počet účastí v projektoch Era.Net, realizovali sa projekty financované SAV spoločne s Taiwanom, Južnou Kóreou či Tureckom. Rozhodujúcim nástrojom projektového financovania výskumu na Slovensku aj v SAV zostáva Agentúra na podporu výskumu a vývoja. "SAV je jej najúspešnejším žiadateľom, jej projekty tvoria asi 20 percent z podaných projektov do všeobecných výziev, pričom asi 30 percent z nich je úspešných," uvádza sa v materiáli.

Aj v roku 2017 sa základný výskum v SAV realizoval najmä prostredníctvom finančnej podpory z prostriedkov SAV v rámci VEGA. Vlani schválilo Predsedníctvo SAV na financovanie 597 projektov riešených v SAV a participáciu vedeckých pracovníkov akadémie na riešení 58 projektov z vysokých škôl. Na projekty VEGA bolo vlani schválených 4.516.769 eur, pričom priemerný príspevok na jeden projekt bol zhruba 6896 eur.

K 31. decembru 2017 pôsobilo na pracoviskách SAV 1999 vedeckých pracovníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
B. Borisov: Požiadame o vydanie zadržaného z Nemecka
<< predchádzajúci článok
V 3. štvrťroku bolo na Slovensku vyhlásených 58 konkurzov