Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2020

Voľba generálneho prokurátora je prelomová, Via Iuris chváli dostatok informácií o kandidátochVerejnosť má toľko informácií o uchádzačoch na post generálneho prokurátora ako nikdy predtým. Po ukončení vypočutia uchádzačov o funkciu šéfaZdieľať
fc8a6241 676x451 24.11.2020 (Webnoviny.sk) - Verejnosť má toľko informácií o uchádzačoch na post generálneho prokurátora ako nikdy predtým. Po ukončení vypočutia uchádzačov o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR (NR SR) to zhodnotila organizácia Via Iuris.


Podľa organizácie zvýšila „katastrofálna situácia“ spôsobená nedávnym vedením prokuratúry nielen záujem médií, ale aj celej verejnosti o túto inštitúciu. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Žitniaková z mimovládnej organizácie Via Iuris.

Verejné preverovanie uchádzačov


Podľa organizácie v minulosti neexistovali dostupné prostriedky, prostredníctvom ktorých by verejnosť mohla odhaliť pravú osobnosť jednotlivých uchádzačov a aktuálna voľba nového generálneho prokurátora je prelomová.

„Verejne dostupné motivačné listy či koncepcie riadenia a rozvoja prokuratúry, ale aj priestor vo všetkých mienkotvorných médiách boli len úvodom k verejnému preverovaniu uchádzačov. Vypočutie uchádzačov pred ústavnoprávnym výborom NR SR, dostupné online pre každého, kto má záujem, je v súčasnosti asi ten najlepší dostupný proces na preverenie jednotlivých kandidátov,“ vysvetlila Via Iuris.

Vypočúvanie kandidátov bolo podľa organizácie podrobné a oveľa detailnejšie ako pri ústavných sudcoch. „Poslanci konfrontovali uchádzačov aj vo svetle škandálov spojených s prokuratúrou. Otázky boli často veľmi detailné, kritické, nútili uchádzačov, aby sa naozaj dôkladne vysporiadali so svojimi doterajšími životmi. V mnohých prípadoch boli otvorené detaily rôznych tém týkajúcich sa nielen samotných uchádzačov či prokuratúry, ale aj ich profesionálneho života, individuálnych a hodnotových postojov, schopnosti sebakritiky a vôbec kritického vnímania seba či vnímanie spravodlivosti, dobra a zla,“ uzavrela Via Iuris.

Podmienky splnili všetci kandidáti


Členovia výboru odhlasoval, že všetci kandidáti - Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka, spĺňajú podmienky stanovené v zákone o prokuratúre na kandidatúru na generálneho prokurátora a odporúča parlamentu postúpiť všetkých kandidátov na voľbu do NR SR.

Poslanci by mali zvoliť jedného z nich na 18. schôdzi NR SR, ktorá sa začína dnes. Predbežne je voľba naplánovaná na stredu 25. novembra


Zdroj: Webnoviny.sk - Voľba generálneho prokurátora je prelomová, Via Iuris chváli dostatok informácií o kandidátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Smeráci chcú tajnú voľbu generálneho prokurátora, iba tak sa podľa Fica vyberie najlepší kandidát (26. 11. 2020)
 Zrejme si hľadá ďalšiu zámienku na ukončenie premiérovania, reaguje SaS na slová Matoviča (24. 11. 2020)
 Šanta je najlepší rečník a Žilinka má silný príbeh, Transparency však poukazuje aj na ich nedostatky (24. 11. 2020)
 Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora (19. 11. 2020)
 Zverejnili termín vypočutia kandidátov na generálneho prokurátora, Vetrák sľubuje prísne „grilovanie“ (10. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Opatrenia voči koronavírusu porušili tisíce Slovákov, polícia varuje pred vysokou pokutou
<< predchádzajúci článok
Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok

Voľba generálneho prokurátora je prelomová, Via Iuris chváli dostatok informácií o kandidátoch - diskusné fórum čitateľov