Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. augusta 2006

Vydá mincu venovanú poslednému panovníkovi Veľkomoravskej ríšeNárodná banka Slovenska (NBS) pripravuje vydanie pamätnej mince poslednému panovníkovi Veľkomoravskej ríše Mojmírovi II. Ako vyplýva z materiálu banky, ktorý je v pripomienkovom konaní, malo by ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Národná banka Slovenska (NBS) pripravuje vydanie pamätnej mince poslednému panovníkovi Veľkomoravskej ríše Mojmírovi II. Ako vyplýva z materiálu banky, ktorý je v pripomienkovom konaní, malo by ísť o zlatú pamätnú mincu v nominálnej hodnote 5 000 korún. Na jednej strane mince bude fiktívny portrét Mojmíra II. s dobovými atribútmi a písmom v mincovom poli. Na druhej strane je zobrazený Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch a náušnice z veľkomoravského obdobia.

Mojmír II., starší z dvoch synov veľkomoravského panovníka Svätopluka I., sa narodil po roku 871 a veľkomoravským kniežaťom sa stal po otcovej smrti v roku 894. Mladý panovník nevedel udržať rozsiahlu ríšu a postupne stratil viaceré územia. Je pravdepodobné, že posledný veľkomoravský panovník Mojmír II., zahynul pri obrane krajiny v roku 906.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký vedec úspešne testuje tabletky proti stupidite
<< predchádzajúci článok
Prezident vymenoval za ministra výstavby Igora Štefanova