Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2019

Za vraždu Taliana poslal súd do väzenia dvoch SlovákovSúd v rakúskom Grazi uložil v piatok večer tresty vo výške 17 a 18 rokov odňatia slobody dvom mužom zo Slovenska, obžalovaným z podielu na vražde Taliana. O zatiaľ ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Graz 7. decembra (TASR) - Súd v rakúskom Grazi uložil v piatok večer tresty vo výške 17 a 18 rokov odňatia slobody dvom mužom zo Slovenska, obžalovaným z podielu na vražde Taliana. O zatiaľ neprávoplatnom rozsudku informovala tlačová agentúra APA.


Odsúdení Slováci boli údajne spolu s ďalšími dvoma páchateľmi účastníkmi vražedného sprisahania, obaja však trvali na svojej nevine.

Telo obete sa našlo v roku 2001 pri obci Sinabelkirchen v rakúskej spolkovej krajine Štajersko a nachádzali sa na ňom bodné i strelné rany. Počiatočné vyšetrovanie bolo bezvýsledné a prokuratúra ho znovu otvorila až po tom, ako v roku 2015 získala výpovede dvoch svedkov. Prokurátor Daniel Weinberger prípad opísal ako "chladnokrvnú vraždu na objednávku z chamtivosti".

Neskoršie zavraždený Talian sa podľa obžaloby zoznámil ešte v roku 1999 s istou Slovenkou, do ktorej sa zamiloval. Žena jeho city neopätovala a finančne ho využívala, pričom ho tiež prehovorila, aby uzavrel životné poistenie v prospech jej dcéry.

Vtedajší šéf na súde vypovedal, že svojmu zamestnancovi radil, aby "ihneď odcestoval domov" a dal mu dokonca peniaze na cestu. Talian však neodišiel a "spečatil svoj osud", keď pohrozil spomínanej žene podaním trestného oznámenia pre podvod.

Podľa názoru prokurátora vymyslel jeden z obžalovaných vo veku 56 rokov plán, na základe ktorého obeť vylákali do Viedne. Tam ho vyzdvihli dvaja muži, vrátane druhého obžalovaného vo veku 55 rokov, odviezli ho do Štajerska a zabili bodaním a výstrelmi odzadu.

Súvisiace vyšetrovanie na Slovensku podľa APA prebiehalo "skôr ťahavo", a to len po žiadostiach z rakúskej strany. Spomínaná žena, považovaná za hlavnú organizátorku zločinu, vlastní v súčasnosti na Slovensku kliniku plastickej chirurgie. Na túto Slovenku, ako aj na údajného štvrtého spolupáchateľa bol už pred dvoma rokmi vydaný európsky zatykač, o ktorom "sa zatiaľ nerozhodlo", uzatvára agentúra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne pokračuje podľa plánu
<< predchádzajúci článok
Sociálny podnik košického kraja bude slúžiť absolventom škôl

Za vraždu Taliana poslal súd do väzenia dvoch Slovákov - diskusné fórum čitateľov