Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2024

Západoafrický región Sahel sa stáva koridorom na pašovanie a konfiškáciu drog, upozorňuje OSNV západoafrickom regióne Sahel prudko vzrástol počet prípadov konfiškácie drog. V najnovšej správe to uvádza Organizácia Spojených národov (OSN), ...Zdieľať
gettyimages 1185866121 676x450 19.4.2024 (SITA.sk) - V západoafrickom regióne Sahel prudko vzrástol počet prípadov konfiškácie drog. V najnovšej správe to uvádza Organizácia Spojených národov (OSN), ktorá tvrdí, že región sužovaný konfliktmi sa stáva vplyvnou oblasťou pre obchodovanie s drogami.

Druhá najrozšírenejšia droga v regióne


V roku 2022 bolo v Mali, Čade, Burkine Faso a Nigeri zhabaných 1 466 kilogramov kokaínu, kým v rokoch 2013 až 2020 to bolo v priemere len 13 kilogramov ročne. Práve kokaín je po kanabise druhou najrozšírenejšou drogou v regióne Sahel.

Senegal, ktorý hraničí so Sahelom, v nedeľu oznámil skonfiškovanie na súši rekordných 1 137 kilogramov kokaínu v hodnote 146 miliónov dolárov. Takéto incidenty sú v regióne čoraz bežnejšie.

Zapojenie ozbrojených skupín do obchodovania


Pri jednej operácii minulý rok v decembri senegalské námorníctvo zhabalo na mori celkovo tri tony kokaínu. Poloha Sahelu, ktorý leží južne od saharskej púšte a prechádza z Atlantiku do Arabského mora, z neho robí prirodzený tranzitný bod pre rastúce množstvo kokaínu vyrobeného v Južnej Amerike a určeného pre Európu.

Zapojenie rôznych ozbrojených skupín do obchodovania s drogami naďalej podkopáva mier a stabilitu v regióne, konštatuje správa OSN. Obchod s drogami poskytuje finančné zdroje ozbrojeným skupinám v Saheli, kde prekvitajú siete islamských extrémistov, keďže región zápasí s nedávnym množstvom prevratov.


Zdroj: SITA.sk - Západoafrický región Sahel sa stáva koridorom na pašovanie a konfiškáciu drog, upozorňuje OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusmi dosadená administratíva Krymu nezorganizuje na Deň víťazstva tradičnú vojenskú prehliadku
<< predchádzajúci článok
NATO sa rozhodlo dodať Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany, uviedol generálny tajomník Stoltenberg