Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2024

Žiadna európska krajina nie je teraz pripravená na ruskú inváziu, myslí si ukrajinský prezident ZelenskyjUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že žiadna európska krajina v súčasnosti nie je pripravená na vojnu s Ruskom, keďže ich obyvateľstvo nebolo v ...Zdieľať
germany_munich_security_conference_52453 676x462 17.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že žiadna európska krajina v súčasnosti nie je pripravená na vojnu s Ruskom, keďže ich obyvateľstvo nebolo v ostatných rokoch pripravované na takúto možnosť.


Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj to povedal v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, keď sa ho na túto tému opýtala novinárka spravodajskej televízie CNN Christiane Amanpourová.

Ani Ukrajinci neboli pripravení


Zelenskyj na konferencii rozprával o vyhliadkach na získanie pomoci zo Spojených štátov a tiež o piatkových rozhovoroch s lídrami Francúzska a Nemecka, keď boli podpísané bilaterálne dohody o bezpečnostnej spolupráci.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Povedal som im veľmi jasne a veľmi úprimne. Ak si pamätáte, čo sa stalo na Ukrajine v roku 2014, naši ľudia neboli pripravení na vojnu, na rýchlu okupáciu Krymu a časti Donbasu. A potom, v priebehu takmer ôsmich rokov, ľudia začali byť pripravení na takúto agresiu,“ poznamenal Zelenskyj.

„A verím, Boh nám pomáhaj, že nebudú žiadne nové ruské útoky na vás. Dnes v Európe nie je jediná krajina, ktorá by bola pripravená na inváziu. Nie preto, že by sme boli silnejší alebo lepší, všetci sme rovnakí, ale preto, že sme mali k dispozícii tie roky,“ dodal Zelenskyj.

Podotkol, že psychologicky a mediálne nebolo obyvateľstvo európskych krajín predtým pripravované na možnosť konfliktu. „Chápem prečo. Toto nikto nechce,“ povedal Zelenskyj.

Hrozí ruská agresia


Viaceré európske krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v ostatných týždňoch vyhlásili, že v blízkej budúcnosti hrozí ruská agresia.

Napríklad nemecký minister obrany Boris Pistorius v januári povedal, že aliancia by sa mala pripraviť na ruský útok na krajinu NATO o päť až osem rokov. Švédska vláda vyhlásila, že všetci občania krajiny by mali byť pripravení na vojnu.


Zdroj: SITA.sk - Žiadna európska krajina nie je teraz pripravená na ruskú inváziu, myslí si ukrajinský prezident Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinci zostrelili tri ruské bojové lietadlá, Moskva priznala stratu iba jedného stroja
<< predchádzajúci článok
Uznanie palestínskeho štátu nie je pre Francúzsko tabu, vraví prezident Emmanuel Macron