Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Žiga:Rada vlády na podporu exportu rokovala o konkurencieschopnosti SRNa snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vpravo minister hospodárstva SR Peter Žiga počas rokovania Rady vlády SR na podporu exportu a investícií 12. júna 2019 v Bratislave.Zdieľať
Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vpravo minister hospodárstva SR Peter Žiga počas rokovania Rady vlády SR na podporu exportu a investícií 12. júna 2019 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian
Bratislava 12. júna (TASR) - Rada vlády SR na podporu exportu a investícií rokovala na Ministerstve hospodárstva (MH) SR o plnení opatrení na podporu implementácie stratégie vonkajších ekonomických vzťahov SR na obdobie 2014 až 2020 i o zlepšení konkurencieschopnosti SR. Informoval o tom po skončení prvého rokovania rady v roku 2019 šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD), ktorý rokovaniu predsedal spolu s ministrom zahraničných vecí SR Miroslavom Lajčákom (nom. Smeru-SD).


"Kým v roku 2012 sme mali ambíciu vytvárať pracovné miesta, tak dnes sme v stave, že už nevytvárame pracovné miesta, pretože kvalita (podnikateľského prostredia) je už úplne inde. Už sa skôr hovorí o výške mzdy, o štruktúre práce. Je vidieť veľký posun z hľadiska práce a postavenia či už priemyslu alebo všeobecne zamestnávania ľudí na Slovensku, že kvalita je už úplne niekde inde. Tomu zodpovedá aj nárast priemernej mzdy, minimálnej mzdy a všetkých atribútov, o ktorých sme dnes hovorili," priblížil Žiga.

Podľa Lajčáka rada vlády rokovala o odporúčaniach Peer Review OECD pre zvýšenie zapojenia podnikateľských subjektov do rozvojovej spolupráce, ako aj o predsedníctve SR na zasadnutí Rady OECD na ministerskej úrovni.

"Ja som predkladal materiál, ktorý sa zameriaval na rozšírenie podnikateľského segmentu v rámci rozvojovej pomoci. Slovensko má dobre nastavený systém oficiálnej rozvojovej pomoci, dostali sme vysoké hodnotenie z príslušného výboru OECD, ale vidíme veľký priestor pre širšie zapojenie podnikateľov. Informoval som členov rady o tom, aké vidím možnosti a východiská. Budúca rada v 2. polroku 2019 sa bude venovať tejto téme detailnejšie," avizoval Lajčák.

Druhý Lajčákom predložený materiál bol podľa jeho slov o predsedníctve SR v rámci OECD. "Minulý mesiac sa konala ministerská rada pod slovenským predsedníctvom, ktoré bolo veľmi úspešné. Chcel som teda, aby aj členovia rady boli o tomto informovaní," dodal šéf slovenskej diplomacie.

Hlavnou úlohou Rady vlády SR na podporu exportu a investícií je zabezpečiť koordináciu presadzovania obchodno-ekonomických záujmov SR a jednotnej prezentácie SR v zahraničí prostredníctvom intenzívneho dialógu a vzájomnej spolupráce medzi štátnou správou a zástupcami podnikateľského sektora.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarské a kórejské orgány zhodnotili záchrannú akciu: Ďakujú aj SR
<< predchádzajúci článok
Šimečka a Hojsík sú v EP členmi frakcie Obnovme Európu

Žiga:Rada vlády na podporu exportu rokovala o konkurencieschopnosti SR - diskusné fórum čitateľov