Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

09. septembra 2014

Životné prostredie je dôležité pre takmer dve tretiny SlovákovZáujem o životné prostredie je medzi Slovákmi nižší ako v celej Európskej únii. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra.Zdieľať
Ilustračné foto FOTO TASR/Pavol Remiaš
 
Bratislava 9. septembra (TASR) – Záujem o životné prostredie je medzi Slovákmi nižší ako v celej Európskej únii. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra.


V prieskume 95 percent opýtaných Európanov uviedlo, že ochrana životného prostredia je pre nich dôležitá. Naproti tomu považuje životné prostredie za dôležité 61 percent Slovákov.

Tri štvrtiny (77 %) občanov EÚ je presvedčených, že problémy v oblasti životného prostredia majú priamy vplyv na ich každodenný život. Najviac ich pritom znepokojuje znečistenie - najmä znečistenie vzduchu (56 %) a znečistenie vody (50 %). Obyvateľov Slovenska najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (55 %) a znečistenie ovzdušia (53 %).

V porovnaní s posledným podobným prieskumom spred troch rokov (2011) viac Európanov (75 %) uviedlo, že by chceli nakupovať ekologické výrobky, aj keby to znamenalo, že zaplatia o čosi viac.

Záujem o životné prostredie sa odráža aj na ich konaní a správaní. Tri najčastejšie činnosti predstavujú triedenie odpadu na recykláciu (72 %), znižovanie spotreby energie (52 %) a spotreby vody (37 %).

Čo sa týka Slovákov, tri štvrtiny (78 %) počas posledného mesiaca recyklovali odpad. Tromi prioritami pri ochrane životného prostredia sú pre obyvateľov našej krajiny recyklácia odpadov, zníženie plytvania potravinami a zníženie spotreby energií.

Podľa 43 percent Slovákov by najefektívnejším spôsobom boja s environmentálnymi problémami bolo zavedenie prísnejších sankcií pre porušovateľov pravidiel.

O výsledkoch prieskumu Eurobarometra informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
R. Fico: Pripomínanie si obetí holokaustu považujem za svoju úlohu
<< predchádzajúci článok
EK požaduje od Nemecka, aby zvýšilo investície

Životné prostredie je dôležité pre takmer dve tretiny Slovákov - diskusné fórum čitateľov