Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. januára 2023

Zlaté glóbusy získali Fabelmanovci a Víly z InisherinuAustrálska herečka Cate Blanchettová sa stala najlepšou herečkou v dráme.Zdieľať
Zlaté glóbusy získali Fabelmanovci a Víly z Inisherinu

Čiastočne autobiografický film The Fabelmans (Fabelmanovci) od režiséra Stevena Spielberga a írska čierna komédia The Banshees of Inisherin (Víly z Inisherinu) získali v stredu hlavné ceny na 80. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov, ktoré sú považované za najdôležitejšie americké filmové ceny po Oscaroch.

Na snímke zľava filmový producent Peter Czernin, írsky herec Colin Farrell, režisér Martin McDonagh, írska herečka Kerry Condonová, irský filmový herec Brendan Gleeson, britský filmový a televízny producent Graham Broadbent a írsky herec Barry Keoghan pózujú po prevzatí ocenenia za najlepšiu filmovú komédiu za snímok Víly z Inisherinu na 80. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov v Beverly Hills v utorok 10. januára 2023.

 

 

Snímka Fabelmanovci bola vyhlásená za najlepšiu filmovú drámu. Režíroval ju Steven Spielberg, ktorý zvíťazil aj v kategórii najlepší režisér. Film Víly z Inisherinu sa stal najlepšou filmovou komédiou a írsky herec Colin Farrell, ktorý v ňom stvárnil hlavnú postavu, získal ocenenie za najlepšiu mužskú úlohu v komediálnej snímke. Táto komédia zároveň zvíťazila aj v kategórii najlepší filmový scenár.

Austrálska herečka Cate Blanchettová sa stala najlepšou herečkou v dráme. Ocenenie získala za hlavnú úlohu v snímke Tár o živote fiktívnej skladateľky a dirigentky Lydie Tár. Cenu za najlepšieho herca v dráme získal Austin Butler, ktorý si zahral v snímke Elvis.

Víťazkou kategórie najlepšia herečka v komédii sa stala Michelle Yeohová za film Everything Everywhere All at Once (Všetko, všade, naraz).

Zlatý glóbus za najlepší televízny seriál v kategórii dráma si odniesol House of Dragon (Rod draka); v kategórii komédia a muzikál ocenenie získal sitkom Abbott Elementary (Základná škola Willarda Abbotta). Najlepšou minisériou sa stal The White Lotus (Biely lotos).

Zlaté glóbusy v 25 televíznych a filmových kategóriách každoročne udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA). Tohtoročné odovzdávanie cien sa konalo v hoteli Beverly Hilton v Los Angeles a moderoval ho stand-up komik Jerrod Carmichael. Počas galavečera vystúpil s videopríhovorom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlatý Glóbus nezískal Avatar ale Spielberg a Duchovia Inisherinu, cenu má aj Costner a Zendaya (foto)
<< predchádzajúci článok
Video: Richard Müller a Emma Drobná predstavili videoklip Na pohrebe lásky