Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

11. januára 2023

Zlatý Glóbus nezískal Avatar ale Spielberg a Duchovia Inisherinu, cenu má aj Costner a Zendaya (foto)V noci na stredu sa do amerického vysielania vrátilo odovzdávanie cien Zlatý glóbus. Hlavné filmové ceny získali autobiografický film FabelmanovciZdieľať
80th_annual_golden_globe_awards_ _press_room_66985 ac5d2ecabc574c58a438801a92d6b729 676x452 11.1.2023 (Webnoviny.sk) - V noci na stredu sa do amerického vysielania vrátilo odovzdávanie cien Zlatý glóbus. Hlavné filmové ceny získali autobiografický film Fabelmanovci Stevena Spielberga, ktorý vyhlásili za najlepší medzi drámami a temný príbeh o priateľstve Martina McDonagha Duchovia Inisherinu, ktorý bodoval medzi komédiami. Práve títo dvaja tvorcovia si rozdelili aj trofeje za réžiu (Spielberg) a scenár (McDonagh).


V televíznych kategóriách bodovali Rod draka (dráma), Základná škola Willarda Abbotta (komédia alebo muzikál) a Biely lotos (limitovaný seriál, antológia alebo televízny film).


Návrat glóbusov so Spielbergom


Návrat glóbusov sa pritom podľa agentúry AP skončil tak, ako už mnohokrát predtým - s víťazným Spielbergom. Už piaty raz sa totiž stalo, že cenu pre najlepší film získal nejaký jeho film a sám Spielberg, ktorý má na konte celkovo 14 nominácií v režisérskej kategórii, triumfoval tretí raz.

Duchovia Inisherinu získali tri trofeje. Okrem dvoch spomenutých si Zlatý glóbus vyslúžil aj Colin Farrell v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli.

Druhá cena pre herečku ázijského pôvodu


Dve ceny získal akčný príbeh o multiverze Všetko, všade, naraz, keď cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe získal Ke Huy Quan a trofej pre najlepšiu herečku v komédii alebo muzikáli Michelle Yeoh. Rodáčka z Malajzie sa pritom stala len druhou herečkou ázijského pôvodu, ktorá zvíťazila v tejto kategórii Zlatých glóbusov.

Herecké ceny za hlavné úlohy vo filmových drámach si vyslúžili Austin Butler za stvárnenie Elvisa  v rovnomennom filme Baza Luhrmanna a Cate Blanchett za titulnú rolu v životopisnej dráme z hudobného prostredia Tár.

Zlatý glóbus za vedľajšiu rolu si prevzala Angela Bassett, ktorá stvárnila kráľovnú Ramondu v marvelovke Čierny Panter: Navždy Wakanda.

Za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora a medzi cudzojazyčnými filmami bodovala argentínska dráma Argentina, 1985.

Cenu získal Costner aj Zendaya


Zlaté glóbusy za herecké výkony v televíznych projektoch získali Kevin Costner (Yellowstone), Zendaya (Eufória), Jeremy Allen White (Medveď), Quinta Brunson (Základná škola Willarda Abbotta), Tyler James Williams (Základná škola Willarda Abbotta), Julia Garner (Ozark), Evan Peters (Príbeh Jeffreyho Dahmera), Amanda Seyfried (Kauza Theranos), Paul Walter Hauser (Volavka) a Jennifer Coolidge (Biely lotos).

Správa od prezidenta Zelenského


Galavečer 80. ročníka udeľovania cien Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) v hoteli Beverly Hilton moderoval Jerrod Carmichael.

Počas ceremoniálu odovzdali aj Eddiemu Murphymu cenu Cecila B. DeMilla a Ryanovi Murphyho cenu Carol Burnett.

Sean Penn uviedol správu od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý odkázal, že „nebude tretia svetová vojna - nie je to trilógia“.

80. ročník filmových a televíznych cien Zlatý glóbus


Prehľad víťazov a víťaziek:


FILMY
Najlepší film - dráma: Fabelmanovci
Najlepší film - komédia alebo muzikál: Duchovia Inisherinu
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - dráme: Austin Butler - Elvis
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - dráme: Cate Blanchett - Tár
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Colin Farrell - Duchovia Inisherinu
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Michelle Yeoh - Všetko, všade, naraz
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan - Všetko, všade, naraz
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Angela Bassett - Čierny Panter: Navždy Wakanda
Najlepšia filmová réžia: Steven Spielberg - Fabelmanovci
Najlepší filmový scenár: Martin McDonagh - Duchovia Inisherinu
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Justin Hurwitz - Babylon
Najlepšia pôvodná pieseň: Naatu Naatu - Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (z filmu RRR)
Najlepší animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora
Najlepší cudzojazyčný film: Argentina, 1985 - Argentína

TELEVÍZIA
Najlepší televízny seriál - dráma: Rod draka
Najlepší televízny seriál - komédia alebo muzikál: Základná škola Willarda Abbotta
Najlepší limitovaný seriál, antológia alebo televízny film: Biely lotos
Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli - dráme: Kevin Costner - Yellowstone
Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli - dráme: Zendaya - Eufória
Najlepší mužský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli: Jeremy Allen White - Medveď
Najlepší ženský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli: Quinta Brunson - Základná škola Willarda Abbotta
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu - komédii, muzikáli alebo dráme: Tyler James Williams - Základná škola Willarda Abbotta
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu - komédii, muzikáli alebo dráme: Julia Garner - Ozark
Najlepší mužský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme: Evan Peters - Príbeh Jeffreyho Dahmera
Najlepší ženský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme: Amanda Seyfried - Kauza Theranos
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe limitovaného seriálu, antológie alebo televízneho filmu: Paul Walter Hauser - Volavka
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe limitovaného seriálu, antológie alebo televízneho filmu: Jennifer Coolidge - Biely lotos
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlatý Glóbus nezískal Avatar ale Spielberg a Duchovia Inisherinu, cenu má aj Costner a Zendaya (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najpočúvanejším rádiom je stále Expres, má aj najväčší podiel na trhu
<< predchádzajúci článok
Zlaté glóbusy získali Fabelmanovci a Víly z Inisherinu