Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2024

Zmena štatútu SIS môže byť podľa poslanca Gašpara reakciou na konanie prezidentkyPoslanec Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar predpokladá, že zmena štatútu Slovenskej informačnej ...Zdieľať
654ce2b73e388721978435 676x451 25.2.2024 (SITA.sk) - Poslanec Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar predpokladá, že zmena štatútu Slovenskej informačnej služby (pred niekoľkými dňami vláda schválila zmenu predmetného štatútu, ide o utajený materiál – pozn. SITA) má súvis so slovami predsedu vlády a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý sa v sobotu 24. februára v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril, že do čela SIS by sa mal postaviť človek, ktorý je blízky vládnej koalícii.

Vymenovanie by mohlo trvať niekoľko mesiacov


Ako Gašpar ďalej uviedol v relácii verejnoprávneho telerozhlasu O 5 minút 12, považuje to za reakciu na konanie prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa pred časom vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa s takým dôležitým rozhodnutím, ako je menovanie šéfa SIS a naznačila, že vymenovanie by mohlo trvať i niekoľko mesiacov.

To, že vláda prezidentke predložila meno kandidáta na post riaditeľa SIS po štyroch mesiacoch od svojho nástupu do funkcie Gašpar hájil tým, že kabinet sa venoval dôležitejším úlohám.

Človek, ktorému predseda vlády dôveruje


Je úplne logické, že predseda vlády chce mať na čele SIS človeka, ktorému dôveruje," vyjadril sa. Či to bude jeho syn, Pavol Gašpar, ktorého odsúhlasila vláda, podľa Tibora Gašpara ukážu najbližšie dni. Je tiež za to, aby sa stanovila i lehota, do ktorej musí hlava štátu vymenovať šéfa SIS.

Poslanec Juraj Krúpa (Sloboda a Solidarita) tiež zdôraznil dĺžku času, ktorý koalícia potrebovala na to, prezidentke predložila nomináciu na šéfa SIS. Krúpa sa tiež pýta, na základe čoho je Pavol Gašpar vhodným kandidátom na tento post.

Diskusia sa vyostrila, keď Krúpa tvrdil, že nominant na post šéfa SIS má rôzne majetky, napríklad vilu v Nitre, Tibor Gašpar syna obhajoval tým, že má právnické vzdelanie a pracoval napríklad na polícii či v oblasti súdnictva. Podľa neho spĺňa odborné i vedomostné predpoklady.


Zdroj: SITA.sk - Zmena štatútu SIS môže byť podľa poslanca Gašpara reakciou na konanie prezidentky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo štvrtok má pokračovať proces vo vydieračskej kauze Babylon, súd bude skúmať nahrávky
<< predchádzajúci článok
V druhom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu Focus vyhral Pellegrini, porazil by Korčoka aj Harabina