Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

26. novembra 2021

Zo sopky Cumbre Vieja začal vytekať nový prúd lávy, ktorý veľkou rýchlosťou ničil všetky domy (video)Sopka Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku ani po dvoch mesiacoch neukazuje žiadne známky poľavenia svojej aktivity. Ako ...Zdieľať
spain_volcano_32469 274c0b36299241de92791ac41d9e98fc 676x451 26.11.2021  - Sopka Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku ani po dvoch mesiacoch neukazuje žiadne známky poľavenia svojej aktivity. Ako referuje web euronews.com, z vulkánu začal vo štvrtok vytekať nový prúd žeravej lávy.


Prúd roztavenej horniny sa po novej trase v oblasti Las Manchas pohyboval pomerne veľkou rýchlosťou 600 metrov za hodinu. Ničil pritom obydlia a pálil stromy, ktoré mu stáli v ceste.

Aktivita sopky trvá od 19. septembra. Odvtedy na La Palme zaznamenali tisícky zemetrasení. Erupcie boli dosiaľ striedavo silnejšie a slabšie. Vedci tvrdia, že môžu trvať až tri mesiace.

Napriek aktivite vulkánu život na väčšine ostrova s asi 85-tisíc obyvateľmi pokračuje ako obvykle. Dosiaľ bolo evakuovaných viac ako 7-tisíc ľudí. Láva sa rozprestiera na ploche viac ako 997 hektárov, pričom už zničila alebo poškodila viac ako 2 200 budov.

Z historického pohľadu je aktivita vulkánu najsilnejšia od roku 1585, pričom počas dvojmesačnej aktivity uvoľnila sopka toľko energie, že by celému súostroviu vystačila najmenej na 36 rokov.
 
 Zdroj: Webnoviny.sk - Zo sopky Cumbre Vieja začal vytekať nový prúd lávy, ktorý veľkou rýchlosťou ničil všetky domy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový ruský modul sa po dvoch dňoch pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici (video)
<< predchádzajúci článok
Národné kolo kuchárskej súťaže Bocuse d´Or pozná svojho víťaza.