Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

12. februára 2021

Zomrel Chick Corea, džezový klavirista podľahol vzácnemu druhu rakovinyVo veku 79 rokov zomrel džezový klavirista Chick Corea. Rodák z Chelsea v Massachusetts podľahol v utorok vzácnej forme rakoviny, ktorú mu diagnostikovali len nedávno, informoval hudobníkov tím prostredníctvom ...Zdieľať
obit_chick_corea_93493 18c9fb79ae874b7b8935b5b80fdb426c 676x497 12.2.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 79 rokov zomrel džezový klavirista Chick Corea. Rodák z Chelsea v Massachusetts podľahol v utorok vzácnej forme rakoviny, ktorú mu diagnostikovali len nedávno, informoval hudobníkov tím prostredníctvom jeho webstránky. Úmrtie potvrdil aj Coreov marketingový manažér Dan Muse.


Hudobná kariéra džezového muzikanta trvala viac ako päť desaťročí, počas ktorých vydal desiatky albumov, pričom posledný s názvom Plays vyšiel v roku 2020. Coreovi patrí štvrtá priečka v počte nominácií na hudobné ceny Grammy, ktorých si vyslúžil 65, a zlatý gramofónik získal 23 ráz. Na konte mal aj štyri Latin Grammy.

Pracoval na mnohých projektoch


Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia hrával s Milesom Davisom, keď v roku 1968 v jeho skupine vystriedal Herbieho Hancocka a spolupracoval na významných albumoch In a Silent Way (1969) a Bitches Brew (1970). V roku 1971 založil vlastnú kapelu Return to Forever.

Pracoval aj na mnohých ďalších projektoch, vrátane duetov s Hancockom alebo vibrafonistom Garym Burtonom. Hrával a nahrával aj klasickú hudbu, štandardy, sólové originály, latin jazz a tiež pocty významným džezovým pianistom. Známy bol aj ako skladateľ vďaka hitom ako Spain alebo 500 Miles High.

Zanechal odkaz pre fanúšikov


Ešte pred smrťou nechal Corea na sociálnej sieti Facebook odkaz fanúšikom, v ktorom okrem iného poďakoval všetkým, ktorí mu pomohli na jeho hudobnej ceste.

„Dúfam, že tí, ktorí cítia túžbu hrať, písať, vystupovať alebo čokoľvek iné, tak robia. Ak nie pre seba, tak pre nás ostatných. Nie je to len preto, že svet potrebuje viac umelcov, je to aj veľká zábava," napísal.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Chick Corea, džezový klavirista podľahol vzácnemu druhu rakoviny © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký spevák porušil podľa súdu zákaz detskej práce, za vystúpenie svojho syna dostal pokutu
<< predchádzajúci článok
Animované filmy, seriály a filmy v slovenčine kedykoľvek a kdekoľvek s HBO GO

Zomrel Chick Corea, džezový klavirista podľahol vzácnemu druhu rakoviny - diskusné fórum čitateľov