Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

02. septembra 2021

Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka


Tagy: úmrtie

Vo veku 96 rokov vo štvrtok skonal Mikis Theodorakis, ktorý patrí medzi najslávnejších gréckych a európskych hudobných skladateľov 20. storočia. Ako informovala grécka štátna televízia, rodák z ostrova ...Zdieľať
mikis theodorakis 676x510 2.9.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 96 rokov vo štvrtok skonal Mikis Theodorakis, ktorý patrí medzi najslávnejších gréckych a európskych hudobných skladateľov 20. storočia. Ako informovala grécka štátna televízia, rodák z ostrova Chios v Egejskom mori odišiel na večnosť vo svojom dome v Aténach.


Theodorakis počas svojej plodnej kariéry, ktorú začal v 17 rokoch, vytvoril pestrú škálu diel. Spomedzi nich najviac vyčnieva kultová pieseň z filmu Grék Zorba (1964), v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Anthony Quinn. Skladba v súčasnosti podľa mnohých patrí k najväčším symbolom Grécka.

Theodorakisa si však Gréci pamätajú i pre tvrdohlavý odpor k povojnovému diktátorskému režimu v krajine. Istý čas dokonca musel žiť a tvoriť v exile. Neskôr sa však do Grécka vrátil a v rokoch 1990 - 1992 dokonca zastával post ministra kultúry vo vtedajšej vláde pod vedením Konstantinosa Mitsotakisa, otca súčasného gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina ABBA je späť, po 40 rokoch vydá nový album a chystá aj špeciálne koncerty
<< predchádzajúci článok
Foto: V Galérii Jabloň v Prievidzi otvorili expozíciu zo života socializmu Múzeum Vtedy

Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka - diskusné fórum čitateľov