Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. septembra 2021

Foto: V Galérii Jabloň v Prievidzi otvorili expozíciu zo života socializmu Múzeum VtedyNa hornej Nitre je múzeum ojedinelé, v regióne sa totiž nachádzajú regionálne alebo celoštátne.Zdieľať
V Galérii Jabloň v Prievidzi otvorili expozíciu zo života socializmu Múzeum Vtedy

Expozíciu zo života socializmu ponúka nové múzeum Vtedy v priestoroch kultúrno-kreatívneho centra Galéria Jabloň v Prievidzi. Ide o prvé múzeum tohto typu na hornej Nitre, slávnostne ho otvorili v stredu počas tretieho ročníka dňa otvorených dverí v Jabloni.

„Múzeum Vtedy je venované spomienkam, dá sa rozdeliť na viacero sekcií. Inštalovaná je už expozícia, ako sme kedysi nakupovali, telefonovali a študovali. Ďalšie priestory budeme postupne otvárať verejnosti," načrtol člen občianskeho združenia Spolu sme Prievidza Erik Kližan.

Múzeum Vtedy

V časti expozície venovanej nákupu môžu návštevníci vidieť originál nábytku z prelomu 70. a 80. rokov 20. storočia pre predajňu reťazca, originály a retro edície potravín. Návštevníci sa tiež zoznámia i s rôznymi druhmi starých telefónov vrátane telefónnej búdky a televíziami prevažne z Československa. Zatiaľ poslednú miestnosť múzea zriadilo občianske združenie ako triedu vrátane lavíc, ktoré sa používali pred 70 rokmi a učebníc z prvej Československej republiky. Občianske združenie plánuje v rámci múzea zriadiť byt zo 60. alebo 70. rokov 20. storočia a expozíciu o dejinách Prievidze, avizoval Kližan.

Múzeum Vtedy

Múzeum Vtedy

Múzeum Vtedy

Na hornej Nitre je múzeum podľa neho ojedinelé, v regióne sa totiž nachádzajú regionálne alebo celoštátne. „Takto koncipované múzeum je tu jediné. V rámci Česka a Slovenska sú rôzne expozície, ktoré sa venujú spomienkovému optimizmu, s predmetmi zo 40., 50., 60. a 70. rokov 20. storočia. Ide o malé expozície. Takých, ktoré sa venujú tejto téme v takomto rozsahu, veľa nie je," dodal.

Múzeum Vtedy

„Múzeum Vtedy Prievidza je návratom do minulosti. Príležitosť na to, aby si ľudia mohli zaspomínať na dobu, ktorú prežili. Príležitosť na to, aby mohli použiť klasický vytáčací telefón alebo pozrieť sa na jeden z prvých televízorov či tie z 50. alebo 60. rokov 20. storočia, gramofóny," skonštatoval predseda združenia Michal Dobiaš.

Múzeum Vtedy

Múzeum Vtedy

Združenie chcelo podľa neho jednak ponúknuť ľuďom návrat do minulosti, druhým cieľom bolo zachrániť predmety. „Často totiž išlo o mimoriadne dizajnérske kúsky na tú dobu, ktoré sa vyrábali. A možno často ľudia povedia, že vtedy sa robili kvalitnejšie ako dnes," uzavrel.

Múzeum Vtedy

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na proces transformácie hornej Nitry by malo ísť takmer 460 miliónov eur, Heger vidí v projekte potenciál (video+foto) (29. 7. 2021)
 Horná Nitra dostane na ekonomické a sociálne zmeny 459 miliónov eur, oznámila Remišová (28. 6. 2021)
 Duálne vzdelávanie v strojníckych odboroch ukončili prví absolventi, ktorí praxovali u prievidzského dodávateľa automobilového priemyslu, spoločnosti Brose. (21. 6. 2021)
 Video: Prievidzský subdodávateľ pre automobilky Brose plánuje zamestnať stovky ľudí (21. 6. 2021)
 V Prievidzi a Tvrdošíne vzniknú nové pracovné miesta, štát poskytne firmám miliónové úľavy na daniach (10. 2. 2021)
 Vláda schválila aktualizáciu akčného plánu pre hornú Nitru, pomôžu aj financie z Európskej únie (7. 1. 2021)
 Brusel vyčlenil pre transformáciu Hornej Nitry stovky miliónov eur, peniaze pôjdu aj do ďalších krajov (27. 11. 2020)
 Hornonitrianske bane dostanú na výplaty baníkov dvanásť miliónov eur z projektu (10. 11. 2020)
 Baníci z Hornej Nitry môžu získať prácu, povedal Matovič po návšteve závodu v Prievidzi (video) (25. 8. 2020)
 Horná Nitra prejde transformáciou, cez národný projekt sa preinvestujú milióny eur (28. 7. 2020)nasledujúci článok >>
Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka
<< predchádzajúci článok
Výročie otvorenia prvej expozície na Bojnickom zámku

Foto: V Galérii Jabloň v Prievidzi otvorili expozíciu zo života socializmu Múzeum Vtedy - diskusné fórum čitateľov