Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

01. mája 2020

Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov


Tagy: úmrtie

Vo veku 79 rokov zomrel nigérijský bubeník, spoluzakladateľ žánru afrobeat, Tony Allen. Rodák z Lagosu zomrel vo štvrtok v noci v parížskej Pompiduovej nemocnici v dôsledku aneuryzmy ...Zdieľať
obit_tony_allen_62321 a160a7bab567447a818e39762e70031f 676x452 1.5.2020  - Vo veku 79 rokov zomrel nigérijský bubeník, spoluzakladateľ žánru afrobeat, Tony Allen. Rodák z Lagosu zomrel vo štvrtok v noci v parížskej Pompiduovej nemocnici v dôsledku aneuryzmy aorty.


Tlačovej agentúre The Associated Press to potvrdil jeho manažér Eric Trosset.
 

Tony Allen


Tony Oladipo Allen sa narodil 12. augusta 1940. Bubnovať začal v 60. rokoch minulého storočia a v tom čase tiež začal spolupracovať s gitaristom a skladateľom Felom Kutim. Dvojici sa pripisuje vznik afrobeatu, ktorý kombinuje gitaru, dychové nástroje a polyrytmické bubnovanie.

V 70. rokoch sa Allen s Kutiho kapelou preslávili nielen po Afrike, ale aj po Európe a Severnej Amerike. Kutiho kritika korupcie a porušovania ľudských práv dostala kapelu viackrát do problémov s nigérijskými úradmi a v roku 1978 Allen formáciu opustil, aby sa mohol sústrediť na vlastnú hudbu.

Allen vydal viacero sólových i kolaboračných albumov. Naposledy mu vyšla štúdiovka Rejoice (2020), ktorú vytvoril s už nebohým juhoafrickým trubkárom Hughom Masekelom. Bubeník spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi vrátane Briana Ena, Damona Albarna z formácií Blur a Gorillaz, Paula Simonona z The Clash či Fleaho z Red Hot Chili Peppers.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci objavili vysokú koncentráciu mikroplastov na morskom dne, dostať sa môžu aj do tiel živočíchov
<< predchádzajúci článok
Budúcnosť šimpanzov v Nigérii je v ohrození, ochranárka prírody sa obáva aj koronavírusu

Zomrel známy bubeník Tony Allen, spoluzakladateľ žánru afrobeat sa dožil 79 rokov - diskusné fórum čitateľov