Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2011

Lekári naháňajú ministra ako líšku v nore,večer budú rokovaťMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik a odborári pokračujú v rokovaniach. Stretnúť by sa mali už v pondelok o 18.00. Rokovanie si vynútili odborári, keď v rámci zvolanej tlačovej konferencie pred ...Zdieľať
zilinski neurochirurgovia stiahli vyp BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) - Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a odborári pokračujú v rokovaniach. Stretnúť by sa mali už v pondelok o 18.00. Rokovanie si vynútili odborári, keď v rámci zvolanej tlačovej konferencie pred budovou rezortu zdravotníctva kontaktovali ministra a požiadali ho o stretnutie. Šéf odborárov Marian Kollár predtým vyhlásil, že nerokovali už tri týždne. "Tri týždne ho naháňame ako líšku, ktorá je v nore," vyjadril sa na adresu ministra. Ten pritom návrhu odborárov na stretnutie vyhovel. Odborári sú pritom podľa Kollára pripravení robiť kompromisy.


Rokovať sa bude o memorandách, ktoré obe strany predložili, aktuálne sa sporia najmä o raste platov lekárov. To je totiž po pozastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti ďalším problémovým bodom. Vyše 2 000 lekárov je naďalej vo výpovednej lehote a aby výpovede stiahli, žiadajú splniť aj svoje platové požiadavky. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik im v memorande navrhol pre budúci rok zvýšenie miezd postupne o 300 eur. Odborári však predstavili vlastné memorandum, v ktorom podľa ministerstva žiadajú, aby základný plat lekárov narástol o 600 až 1 300 eur.


Lekárom nejde o plošné navyšovanie platov

Šéf odborárov Marian Kollár uviedol, že v prípade požiadavky lekárov prišlo údajne "k nedorozumeniu". "Nám nejde o plošné navyšovanie platov všetkých lekárov, ako navrhuje minister, našou snahou je dohodnúť sa na minimálnych platových podmienkach," poznamenal. Mzdy lekárov by pritom mali byť naviazané na rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Cieľom má byť podľa odborárov stabilizovanie personálu v nemocniciach. "Chceme dostať lekára nad odmeňovanie hostesiek," vyhlásil Kollár. Podľa neho žiadajú hodinovú mzdu 7 eur.


Odborári majú aj ďalšie požiadavky

Podľa Kollára je pre nich absolútne neprijateľné, aby sa v prípade stiahnutia výpovedí do práce nevrátili všetci lekári. Spokojní nie sú ani s pozastavením transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Žiadajú totiž jej zrušenie. Naopak dohodu si v prípade doplnenia konkrétnych opatrení a postupov vedia predstaviť v otázke dodržiavania Zákonníka práce a dofinancovania zdravotníctva. Súhlasia aj s návrhom na etické a protikorupčné opatrenia.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Minister Uhliarik odmietol memorandum lekárov (20. 11. 2011)
 Robert Fico žiada lekárov, aby sa vrátili k pacientom (20. 11. 2011)
 Lekárske odbory odovzdali ministrovi vlastný návrh memoranda (18. 11. 2011)
 Uhliarik predložil lekárom posledný návrh na dohodu (17. 11. 2011)
 V Žiline žiadajú lekári o odňatie nadčasov (16. 11. 2011)
 Naše výpovede má v rukách minister, zhodujú sa lekári (15. 11. 2011)
 Podľa SNS je ohodnotenie lekárov dehonestujúce (15. 11. 2011)
 Žilinskí lekári sa s ministrom Uhliarikom nedohodli na ničom (14. 11. 2011)
 Zvýšenie platov lekárov podľa LOZ nie je gréckou cestou (11. 11. 2011)
 Lekári chcú vyššie platy o takmer dvetisíc eur (10. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Minister Galko sa bráni, odpočúvanie je len politická hra
<< predchádzajúci článok
Jureňa vyzval Simona, aby pre Tokaj odstúpil