Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2011

Podľa SNS je ohodnotenie lekárov dehonestujúceSlovenská národná strana podľa jej predsedu Jána Slotu stojí za požiadavkami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní so šéfom LOZ Marianom Kollárom, ...Zdieľať
lekar BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana podľa jej predsedu Jána Slotu stojí za požiadavkami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní so šéfom LOZ Marianom Kollárom, súčasné mzdové ohodnotenie lekárov na Slovensku je dehonestujúce.


"Keď hosteska zarába skoro dvojnásobnú, možno trojnásobnú cifru ako atestovaný chirurg, ktorý má popri tom aj tri až päť služieb za mesiac, tak to je výsmech všetkému, čo ľudská práca znamená pre spoločnosť," povedal Slota.

Priemerná hodinová sadzba lekára je totiž podľa LOZ v súčasnosti 4,7 eura, čo je podľa nich menej ako 5-6 eurová hodinová mzda hostesky.

"Nikdy nebolo zdravotníctvo tak pred krízou, ako to je v súčasnosti," uviedol poslanec za SNS Štefan Zelník. Celá situácia sa podľa neho začala schválením zákona o štátnom rozpočte na tento rok, keď sa znížila sadzba štátu za svojich poistencov zo 4,78 % na 4,32 % z priemernej mzdy na Slovensku.

To podľa neho znamenalo pre zdravotníctvo výpadok v sume vyše 86 mil. eur. "Bez nedofinancovania zdravotníctva hrozí kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti," zdôraznil. Požiadavka zo strany LOZ podľa Zelníka nie je len o platoch lekárov, ale aj o dofinancovaní zdravotníctva.

Požiadavku odborárov na zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce považuje za legitímnu. "Ak lekár odslúži pohotovostnú službu, má nárok na oddych, ak by nepretržite pracoval, tak môže dôjsť pod tlakom pracovného vypätia k nedoziernym následkom," skonštatoval.

K transformácii nemocníc na akciové spoločnosti Zelník poznamenal, že sa z tohto kroku robí mantra. "Nie je pravda, že sa prestanú zadlžovať, keď sa transformujú na akciové spoločnosti," varoval. Pri súčasnom systéme financovania zdravotníctva, ak by išlo o akciové spoločnosti, okamžite by podľa poslanca za SNS išli do likvidácie. "Vyrovnaný rozpočet nemôžu dosiahnuť," povedal Zelník.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2411 lekárov v 34 nemocniciach. Doteraz ich podľa Uhliarika stiahlo asi 320. Celkovo pracuje na Slovensku pri lôžkach pacientov takmer 7500 lekárov.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Transformáciu už pritom prezident Ivan Gašparovič do marcových volieb zastavil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Žilinskí lekári sa s ministrom Uhliarikom nedohodli na ničom (14. 11. 2011)
 Zvýšenie platov lekárov podľa LOZ nie je gréckou cestou (11. 11. 2011)
 Minister rokoval s lekármi DFNsP, väčšinu však nepresvedčil (10. 11. 2011)
 Lekári chcú vyššie platy o takmer dvetisíc eur (10. 11. 2011)
 Lekári nesťahujú výpovede ani po rokovaní s premiérkou (8. 11. 2011)
 Odborári sú proti zákonu, ktorý zvyšuje platy sestier (3. 11. 2011)
 V banskobystrickej nemocnici výpoveď zrušilo 13 lekárov (2. 11. 2011)
 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Babička si nechala tučný balík peňazí, teraz čelí obvineniam
<< predchádzajúci článok
Grécko potrebuje nové reformy, tvrdí nastupujúci premiér

Podľa SNS je ohodnotenie lekárov dehonestujúce - diskusné fórum čitateľov