Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. marca 2023

Medveďom nasadia GPS obojky, chcú monitorovať ich pohyb v okolí obceMichal Haring zo Zásahového tímu Sever hovorí, že prostredníctvom GPS obojkov budú schopní vytvoriť tzv. virtuálny plot okolo obcí, v ktorých sú pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov.Zdieľať
Medveďom nasadia GPS obojky, chcú monitorovať ich pohyb v okolí obce

Ochranári nasadia medveďom GPS obojky, ktoré budú monitorovať ich prípadný pohyb v okolí obce. Obojky ich nebudú v pohybe nijako obmedzovať a každé dve hodiny budú vysielať ich GPS pozíciu. Uviedla to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, ktorá zakúpila prostredníctvom projektu z Envirofondu desať kusov telemetrických obojkov. Cena jedného obojka bola 5200 eur s DPH.


Zásahový tím pre medveďa hnedého bude prostredníctvom obojkov schopný zvýšiť bezpečnosť vybraných lokalít s výskytom problémových medveďov. Michal Haring zo Zásahového tímu Sever hovorí, že prostredníctvom GPS obojkov budú schopní vytvoriť tzv. virtuálny plot okolo obcí, v ktorých sú pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov.

"V mapovej aplikácii vyznačíme priestor, napríklad v okolí Tatranskej Lomnice alebo Novej Lesnej, a okolo vybraného miesta sa vytvorí spomínaný virtuálny plot v tvare mnohouholníka. Tieto informácie budú následne nahrané do obojka," priblížil Haring. Keď zviera prekročí hranice virtuálneho plota a príde k ľudským obydliam, zásahový tím o tom okamžite dostane SMS a e-mail a bude vedieť zasiahnuť.

Vďaka obojkom získajú ochranári dáta, ktoré im v súčasnosti chýbajú. Napríklad, ako medvede reagujú po odplašení, ako ďaleko utečú, či vyčkajú niekoľko dní a vrátia sa alebo to urobia hneď. "Stále však platí, že podstatnejšia ako represia, teda zásah tímu voči medveďovi, je prevencia. GPS obojky predstavujú teda len doplnkové opatrenie," povedal Haring. Skonštatoval, že zásahový tím vidí kľúčovú úlohu v zabezpečovaní odpadových stojísk v podhorských oblastiach, v riešení problematiky nelegálnych krmovísk a ďalších preventívnych opatreniach.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na lesníka nad obcou Horný Harmanec zaútočil medveď, postrelené zviera nenašli (2. 3. 2023)
 HZS: V Malej Fatre v blízkosti Valčianskej Javoriny mal medveď napadnúť 38-ročného muža (13. 10. 2022)
 Medveď prišiel na dvor domu v Kľačne, polícia vyzýva na opatrnosť (4. 8. 2022)
 Kollár: Za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť Budaj (16. 6. 2022)
 MEDVEĎ NA DONOVALOCH: Zviera zaútočilo na záchranára (16. 6. 2022)
 Ak sa pohybujete v skupinke, existuje menšie riziko stretu s medveďom (16. 5. 2022)
 Turistov v Hriňovej napadol medveď, jeden je ťažko zranený (11. 5. 2022)
 POTVRDENÉ: Muž z Liptova zahynul po útoku medveďa (15. 6. 2021)
 Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka (15. 6. 2021)
 Envirorezort odmieta zneužitie nešťastia smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna na kampaň poľovníkov (15. 6. 2021)nasledujúci článok >>
Počítačový systém v jednej z najväčších nemocníc v Barcelone ochromil vydieračský kyberútok
<< predchádzajúci článok
Nedostatok cibule vo svete môže viesť ku globálnej potravinovej kríze