Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2023

Na lesníka nad obcou Horný Harmanec zaútočil medveď, postrelené zviera nenašliZásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR oblasť incidentu monitoruje. Nie je predpoklad, že by medvede v tejto lokalite schádzali do obce.Zdieľať
Na lesníka nad obcou Horný Harmanec zaútočil medveď, postrelené zviera nenašli

Nad obcou Horný Harmanec v okrese Banská Bystrica došlo v pondelok (27. 2.) k stretu lesného pracovníka a jeho syna s medveďom. Zamestnanec banskobystrických mestských lesov vyznačoval v poraste výchovný zásah, keď na nich zviera zaútočilo. V sebaobrane ho postrelil. O incidente vo štvrtok informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici Kristína Bocková s tým, že na miesto sa dostavila polícia i pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana, ale medveďa sa im nepodarilo dohľadať.


"Stalo sa to v členitom horskom teréne v lokalite Prašnica, kde je vysoká pravdepodobnosť výskytu medvedích brlohov. Pri neočakávanom strete s medveďom muž v sebaobrane štyri razy vystrelil z krátkej guľovej zbrane. Poranené zviera ušlo. Lesník ani syn neutrpeli zranenia," uviedla Bocková.

Ako dodala, na základe sledovanej stopy možno konštatovať ľahšie poranenie chráneného živočícha. Keďže pri ohliadke miesta sa v blízkosti našli aj stopy minuloročných mláďat, išlo pravdepodobne o vodiacu medvedicu. Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR oblasť incidentu monitoruje. Nie je predpoklad, že by medvede v tejto lokalite schádzali do obce.

Ochranári upozorňujú ľudí, že v dôsledku miernej zimy v niektorých regiónoch Slovenska sa medvede už prebudili. V miestach ich výskytu odporúčajú turistom, aby obmedzili svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, a vyhýbali sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde tieto zvieratá často odpočívajú.

"Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov," zdôraznila ŠOP SR.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 HZS: V Malej Fatre v blízkosti Valčianskej Javoriny mal medveď napadnúť 38-ročného muža (13. 10. 2022)
 Medveď prišiel na dvor domu v Kľačne, polícia vyzýva na opatrnosť (4. 8. 2022)
 MEDVEĎ NA DONOVALOCH: Zviera zaútočilo na záchranára (16. 6. 2022)
 Kollár: Za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť Budaj (16. 6. 2022)
 Ak sa pohybujete v skupinke, existuje menšie riziko stretu s medveďom (16. 5. 2022)
 Turistov v Hriňovej napadol medveď, jeden je ťažko zranený (11. 5. 2022)
 Envirorezort odmieta zneužitie nešťastia smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna na kampaň poľovníkov (15. 6. 2021)
 Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka (15. 6. 2021)
 POTVRDENÉ: Muž z Liptova zahynul po útoku medveďa (15. 6. 2021)nasledujúci článok >>
V Nitre otvorili centrum pre vojnových utečencov Blue Dot Comin
<< predchádzajúci článok
Talianska premiérka Meloniová vyzvala Indiu, aby zohrala kľúčovú úlohu pri ukončení vojny na Ukrajine