Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. mája 2022

Zelenskyj kritizuje návrhy vymeniť životy Ukrajincov za ilúziu mieruPoznamenal tiež, že aj v niektorých západných médiách sa začali objavovať "symptomatické" úvodníky, že Ukrajina údajne musí prijať zložité kompromisy a vzdať sa územia výmenou za mier.Zdieľať
Zelenskyj kritizuje návrhy vymeniť životy Ukrajincov za ilúziu mieru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dôrazne odmieta návrhy, aby sa Ukrajina v záujme dosiahnutia mierovej dohody s Ruskom vzdala kontroly nad oblasťami okupovanými ruskými silami. Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.


Vo svojom videoprejave z noci na štvrtok Zelenskyj povedal, že tí "veľkí geopolitici", ktorí to naznačujú, ignorujú záujmy obyčajných Ukrajincov – "miliónov tých, ktorí žijú na území, ktoré (západní politici) navrhujú vymeniť za ilúziu mieruL".

Zelenskyj zdôraznil, že nad ukrajinskými záujmami nikdy nesmie prevážiť vôľa tých, ktorí sa už nevedia dočkať, aby sa mohli znova schádzať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

"Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať na to, že hodnoty nie sú len slová," prízvukoval najvyšší ukrajinský predstaviteľ.

Zelenského slová boli kritikou na adresu bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera, ktorý tento týždeň vo svojom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že Ukrajina by mala akceptovať ruskú okupáciu Krymu.

"Vyvoláva to pocit, že pán Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938," povedal ukrajinský prezident v narážke na mníchovskú dohodu.

Poznamenal tiež, že aj v niektorých západných médiách sa začali objavovať "symptomatické" úvodníky, že Ukrajina údajne musí prijať zložité kompromisy a vzdať sa územia výmenou za mier.

Zelenskyj tieto návrhy prirovnal k snahám britských a francúzskych politikov, ktorí v roku 1938 schválili pripojenie časti československého pohraničia k Nemecku v nádeji, že to zabráni novej vojne.

Ukrajinský prezident vyjadril presvedčenie, že "po totálnej invázii Ruska svet nebol pripravený na ukrajinskú odvahu", pretože "mnohí vo svete nemali vo zvyku brať Ukrajinu do úvahy, i keď na Rusko ohľad brali".

Dodal, že aj z tohto dôvodu venuje takú pozornosť medzinárodným platformám a parlamentom, ako aj komunikácii s odbornou komunitou, s novinármi i so študentmi.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Maďarský minister zahraničných vecí Szjjártó rýchlo reagoval na Zelenského kritiku (26. 5. 2022)
 Ukrajinská armáda zvádza ťažké boje o udržanie mesta Sjevjerodoneck, Rusi sa snažia vojakov odstrihnúť od zásobovania (25. 5. 2022)
 Skonči sa vojna na Ukrajine po obsadení Kramatorska? Môže, ale aj nemusí to tak byť (25. 5. 2022)
 Bielorusko dodáva zbrane Rusku, obe krajiny vytvorili spoločný systém (25. 5. 2022)
 Rusi sa snažia stabilizovať svoju armádu, parlament zrušil hornú vekovú hranicu pre profesionálnych vojakov (25. 5. 2022)
 Zelenskyj bude rokovať s Putinom po jeho návrate do skutočného sveta, ruský prezident musí opustiť svoju bublinu (25. 5. 2022)
 Ruské rakety zasiahli mesto Zaporižžia, útok si vyžiadal jednu obeť a zranených (25. 5. 2022)
 Zelenskyj: Dodávanie ťažkých zbraní Ukrajine je najlepšia investícia na udržanie stability vo svete (25. 5. 2022)
 Rusi: Spomalenie vojny na Ukrajine je zámerné (25. 5. 2022)
 Lavrov: Moskva si nie je istá, či potrebuje obnovené vzťahy so Západom (24. 5. 2022)nasledujúci článok >>
Ako stavať moderne, rýchlo a kvalitne? Stavebný systém VELOX je zárukou kvality!
<< predchádzajúci článok
Maďarský minister zahraničných vecí Szjjártó rýchlo reagoval na Zelenského kritiku