Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2023

Advokát obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby, trvá však na svojej nevineAdam P., ktorý je obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého, bude ...Zdieľať
img_3524 676x451 26.3.2023  -


Adam P., ktorý je obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého, bude stíhaný väzobne. Nedeľné rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava V nie je právoplatné. O sťažnosti obvineného bude rozhodovať bratislavský krajský súd. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry podala väzobný návrh z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby, ktorá sa využíva pri dôvodnej obave, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie. Súd jej návrhu vyhovel.

"Sudca pre prípravné konanie vyzýva širokú verejnosť na rešpektovanie prezumpcie neviny obvineného a najmä na zdržanlivosť pri informovaní o tejto trestnej veci. A to aj vrcholných predstaviteľov Policajného zboru," zdôraznil hovorca.

Prokurátorka Soňa Juríčková odmietla, že by Adama P. usvedčovalo iba jedno svedectvo. "Ak by tam bola len jedna svedecká výpoveď, určite by som neakceptovala vznesenie obvinenia a nepodávala by som návrh na vzatie do väzby," dodala s tým, že všetky ostatné skutky okrem vraždy sú už v tomto prípade premlčané.

Obvinený zatiaľ k stíhanému skutku nevypovedal. "Nebolo nám doteraz umožnené nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu. Nie sme oboznámení s tým, čo sa mu presne kladie za vinu," zdôvodnil obhajca Michal Ellinger. Uviedol, že jeho klient trvá na svojej nevine. Nedá sa však podľa neho vyvrátiť, že sa Adam P. nachádzal na mieste činu.

Vzatie advokáta do väzby má za následok pozastavenie výkonu advokácie. 

Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Utrpel viacero bodných rán. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze obžalovali päť osôb, Richardovi H. za vraždu hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.

 Zdroj: SITA.sk - Advokát obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby, trvá však na svojej nevine © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 NAKA obvinila jednu osobu z vraždy Daniela Tupého (24. 3. 2023)
 NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem ľudí (21. 3. 2023)
 Od vraždy Daniela Tupého uplynulo 15 rokov, prezidentka Čaputová si uctila jeho pamiatku (4. 11. 2020)
 Kauza vraždy Daniela Tupého je v štádiu prípravného konania, vyšetrovateľ na prípade pracuje (4. 11. 2020)
 Slovensko si pripomína surovú vraždu Daniela Tupého (3. 11. 2011)
 Kauza vraždy D. Tupého v bode nula nie je, tvrdí prokuratúra s vnútrom (23. 9. 2009)
 Neobjasnená vražda Daniela Tupého trápi 66 percent ľudí v SR (7. 8. 2009)
 TUPÝ: Najväčším sklamaním bolo rozhodovanie súdu (16. 6. 2009)
 Obžalovaných v kauze vraždy Tupého oslobodili (16. 6. 2009)
 Dnes padne rozsudok v kauze vraždy Tupého (16. 6. 2009)nasledujúci článok >>
Severné Macedónsko by mohlo Ukrajine poslať 12 vrtuľníkov Mi-24, schváliť to však musí vláda
<< predchádzajúci článok
Rozmiestnenie taktických jadrových zbraní sú krokom k vnútornej destabilizácii, tvrdí Danilov