Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2020

Armáda má pred celoplošným testovaním takmer 300 nakazených vojakov. Do terénu pošleme len negatívnych, uisťuje NaďMinisterstvo nepovedalo, že medzi nakazenými sú aj vojaci, ktorí pomáhali s testami na Orave a v Bardejove. Viacerí vojaci v odberných miestach boli chránení len rúškami alebo šálom.Zdieľať
Armáda má pred celoplošným testovaním takmer 300 nakazených vojakov. Do terénu pošleme len negatívnych, uisťuje Naď

Dva dni pred spustením celoplošnej operácie Spoločná zodpovednosť majú ozbrojené sily na viacerých útvaroch vojakov, ktorí sú nakazení koronavírusom.

Ministerstvo obrany oficiálne potvrdilo, že armáda eviduje v tejto chvíli 286 pozitívne testovaných profesionálov.

Minister Jaroslav Naď (OĽaNO) povedal, že vojsko v sobotu nepošle do odberových miest žiadneho vojaka, ktorý by nemal negatívny test na covid-19. „Každý jeden človek v odberovom tíme bude na sto percent pretestovaný,“ hovorí Naď.

Nakazili sa na Orave?

Otázkou zostáva, či medzi nakazenými sú aj vojaci, ktorí minulý týždeň pomáhali s testovaním na Orave a v Bardejove. Prípadne koľko takto pozitívnych vojakov je.

Ministerstvo obrany tvrdí, že na takéto otázky nedokáže odpovedať. „V súčasnosti ozbrojené sily nedisponujú analýzou, ktorá by mohla potvrdiť hypotézu o šírení nákazy počas nasadenia pri testovaní v regiónoch Orava a Bardejov,“ reagovala hovorkyňa.

Dostupné informácie sú obmedzené. Napríklad denník SME pred dvoma týždňami zistil, že niekoľko vojakov sa nakazilo počas cvičenia blízko Humenného, kde trénoval delostrelecký oddiel.

V tomto prípade išlo o vojakov, ktorí sa chystajú na misiu do Pobaltia – nie o príslušníkov, s ktorými sa počíta na víkendové testovanie.

Problémy podľa informácií Denníka N eviduje aj útvar v Topoľčanoch. Minister hovorí, že ani vojaci odtiaľto sa nezúčastnili nasadenia na Orave a v Bardejove. Nakazili sa teda niekde inde.

„Áno, v Topoľčanoch evidujeme isté komplikácie, pretože sme pri testovaní zistili pozitívne prípady a vymenili sme ľudí v tíme. A to je zároveň dôkaz, že vojakov testujeme,“ hovorí Naď.

Okrem toho pôsobili vojaci na Orave aj pred víkendovým testovaním. Armáda tam posielala desiatky príslušníkov, aby pomáhali miestnym hygienikom s takzvaným trasovaním 2, teda dohľadávaním kontaktov ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus.

Mnohí vojaci len v rúšku

Samotné odoberanie vzoriek doteraz zabezpečovali zdravotníci – či už civilní, alebo vojenskí –, ktorí boli oblečení v celotelových ochranných oblekoch.

Armáda plní počas plošného testovania celý rad podporných úloh. Niektorí vojaci fungujú ako lokálni velitelia, ktorí koordinujú priebeh testovania. Ďalší priamo na mieste pomáhajú s administratívou či s usmerňovaním ľudí. Iní zabezpečujú prepravu materiálu.

Viacerí vojaci na Orave a v Bardejove prichádzali do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa prišli dať otestovať. Časť z nich bola chránená len rúškom alebo šálom, ktoré síce pomáhajú zadržiavať vírus, pokiaľ je človek sám nakazený, ale slabo chránia pred prenosom od iného človeka.

Denník N sa spýtal ministerstva, ako budú vojaci chránení počas nadchádzajúceho víkendu. Budú mať radoví vojaci znovu len rúška alebo dostanú respirátory, ktoré poskytujú vyššiu formu ochrany?

Ministerstvo sa jednoznačnej odpovedi vyhlo. „Úroveň ochrany pre jednotlivé funkcie v odberovom tíme bola stanovená rozhodnutím úradu verejného zdravotníctva. Na základe toho budú odberovým tímom pridelené potrebné osobné ochranné pracovné prostriedky,“ odpovedala hovorkyňa.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič láka zdravotníkov na celoplošné testovanie, za víkend môžu získať vysoký príplatok (video) (29. 10. 2020)
 M.Kollár žiada ospravedlnenie od ministra Naďa, ďalej kritizuje celoplošné testovanie (29. 10. 2020)
 Trestanie zamestnancov za neúčasť na plošnom testovaní nie je správne, odbory sankcie odsudzujú (29. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie môžu podstúpiť aj ľudia z ulice, bezdomovcov však trápia viaceré otázky (29. 10. 2020)
 Naď potrebuje zdravotníkov na celoplošné testovanie a nevylučuje ani mobilizáciu (video) (29. 10. 2020)
 Slovenská lekárska komora by mala vymeniť šéfa, ostro sa pustil Naď do Kollára (29. 10. 2020)
 Slovenská lekárska komora vyzýva vládu SR, aby zvážila celoplošné testovanie (28. 10. 2020)
 Mesto Prievidza zriadi 35 odberných miest na celoplošné testovanie, dve budú drive-thru (28. 10. 2020)
 Slovenskí vedci sa vyjadrili k celoplošnému testovaniu, pozitívne testy by sa mali potvrdiť PCR testami (28. 10. 2020)
 Kto nemusí ísť na antigénový test (výnimky), musím sa otestovať v mieste bydliska? Celoplošné testovanie - otázky a odpovede (28. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Arménsko a Azerbajdžan iniciujú mierové rozhovory, boje o Náhorný Karabach však neutíchajú
<< predchádzajúci článok
Česi majú po odvolaní Prymulu nového ministra zdravotníctva, Zeman vymenoval Blatného

Armáda má pred celoplošným testovaním takmer 300 nakazených vojakov. Do terénu pošleme len negatívnych, uisťuje Naď - diskusné fórum čitateľov