Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

06. júla 2018

Billy Barman uviedli nový album na Pohode, Polemic oslavuje tridsiatkuZačal sa 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda 2018 na letisku v Trenčíne vo štvrtok 5. júla 2018. Na snímke účastníci festivalu sledujú otvárací koncert Slovenského komorného orchestra.Zdieľať
Začal sa 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda 2018 na letisku v Trenčíne vo štvrtok 5. júla 2018. Na snímke účastníci festivalu sledujú otvárací koncert Slovenského komorného orchestra. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 
Trenčín 6. júla (TASR) – Multižánrový festival Pohoda má za sebou prvý deň, na letisku v Trenčíne sa na 22. ročníku vo štvrtok večer (5.7.) predstavili aj dve známe slovenské kapely Billy Barman a Polemic. Obe s veľkým úspechom, keď sa pri ich vystúpeniach pred pódiom zišli tisícky fanúšikov.


Skupina Billy Barman sa na nedostatok koncertov a nezáujem fanúšikov sťažovať nemôže. V marci a apríli odohrala sériu ôsmich akustických koncertov, na ktorých vystúpila spolu s kvintetom speváčok zo SĽUK-u. Hneď v júni členovia kapely absolvovali sériu štyroch koncertov so skupinou Para pod názvom Pekné miesta.

Júl začali koncertom na Pohode. Pre kapelu bol špeciálny tým, že v jeho priebehu uviedla do života nový album Live, ktorý je záznamom jej turné, živú nahrávku realizovala 11. apríla v bratislavskej Starej tržnici. Pokrstiť ho do Trenčína prišiel osobne generálny riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar, do života ho uviedol pohladením vrkočmi piatich speváčok. Z pódia zazneli viaceré skladby z tohto albumu, medzi nimi Vrkoče, Budú hrať, 100 kolies, Pijacke, Traja, Dolu cintorínom, Strmá voda, Lučka je žeľena, Cigánska, Jej sloboda či Mladým chýba vojna. K trom štúdiovým albumom Noční jazdci (2010), Modrý jazyk (2013) a Dýchajúce obrazy (2016) tak pribudla aj prvá "lajfka".

"Bolo to úžasné, myslíme, že teraz bolo zatiaľ najviac ľudí pred pódiom na Pohode. Je neuveriteľné, že vždy ešte môže prísť viac a viac ľudí, bolo to super. Pokrstili sme náš nový album, máme na konte tri štúdiové platne a toto je naša prvá živá nahrávka z bratislavského koncertu. V júni sme hrali s Parou po slovenských hradoch, mali sme spolu už dve šnúry a toto bol návrat k spolupráci po štyroch rokoch. Ten koncert odohráme aj na festivale Grape," uviedli pre TASR lídri kapely Juraj Podmanický a Jozef Vrábel. Kapela v blízkom období zvoľní tempo a bude hrať menej, pretože Juraj Podmanický očakáva v najbližších dňoch prírastok do rodiny.

Skupina Polemic hrala na prvej Pohode a predstavila sa aj v roku 2017 v rámci projektu Pohoda 97. Ťažko nájsť medzi domácimi interpretmi lepšiu festivalovú kapelu. Pri hitoch Škandál, Ona je taká, Tancuj, Poď s nami, Ja som to vedel, Málokto prežije či Komplikovaná si fanúšikovia zaskákali, zatancovali a zaspievali do sýtosti. Polemic sa blíži k oslave tridsiatky na scéne, do Trenčína si pozvala hosťa, bol ním nemecký trombonista a producent Dr. Ring Ding, jeden z veteránov nemeckého reggae, tvorca hitu Doctor's Darling. S kapelou spolupracoval na albume Nenudin v roku 2005.

V prípade Polemicu to bolo 11. vystúpenie na Pohode. "My sme boli jedna z mála kapiel, čo hrala na úplne prvom ročníku pri zakladaní festivalu. Tie spomienky tam sú, sme s tým festivalom hlboko zviazaní. Každý rok by sme tu radi hrali, je tu špeciálne fluidum. Keď sa nás ľudia pýtajú, kde sú tie najlepšie festivaly, čo sa týka publika, tak Pohoda medzi nimi jednoznačne dominuje. Nesmierne nás teší, že naše pesničky fungujú, ľudia ich poznajú, spievajú si texty, je to nádherný pocit, je to povznášajúce. Vieme ale, že na druhý deň začíname znova, že je to krásny zážitok, ale život ide ďalej," povedal pre TASR jeden z lídrov kapely Peter Petko Opet.

K tridsiatke rokov na scéne dodal: "Boli turbulentné. Zažili sme mnoho vecí, keď sme začínali, hrali sme za pivo a párok, miesto pódia bola iba plocha z drevených paliet, nefungovala technika, chodili sme na koncerty v dvoch starých favoritoch. Teraz už máme komfort, sami nechápeme, keď sme začínali, že raz budeme mať tridsať rokov a budeme kapela, čo hrá stabilne vyše sto koncertov ročne, že raz vylezie na pódium na Pohode a tam 15.000 ľudí šalie. O tom sme ani nesnívali, veľmi si to vážime, že sa to stalo, a veľmi si to užívame, že to stále tak funguje."


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Marley priniesol ducha slávneho otca, Chemical Brothers pridali šou (6. 7. 2018)
 Festival Pohoda otvoril Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala (6. 7. 2018)
 Pohoda 2018 je vypredaná (3. 7. 2018)
 Pohoda festival 2018: VIAC SLUŽIEB, ZÁBAVY A MENEJ ODPADU (21. 6. 2018)
 Zverejnili line-up Pohody 2018. V predaji ostáva necelých 2500 permanentiek (19. 6. 2018)
 Na Pohodu môžu fanúšikovia cestovať aj vlakom. Vlakom je to Pohoda 2018 (13. 6. 2018)
 POHODU zaradili medzi najlepšie festivaly sveta (28. 5. 2018)
 Pohoda prvým partnerom Viberu na Slovensku (23. 5. 2018)
 Video: Nové mená, špeciálne projekty a ďalšie novinky Pohody 2018 (16. 5. 2018)
 POHODA DEŇ_FM 2018 sa uskutoční už budúci týždeň (11. 5. 2018)nasledujúci článok >>
Prehľad o filmových novinkách v slovenskej kinodistribúcii
<< predchádzajúci článok
Hrad Beckov ožije zvukom kovadlín a starým kováčskym remeslom

Billy Barman uviedli nový album na Pohode, Polemic oslavuje tridsiatku - diskusné fórum čitateľov