Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

06. júla 2018

Festival Pohoda otvoril Slovenský komorný orchester Bohdana WarchalaZačal sa 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda 2018 na letisku v Trenčíne vo štvrtok 5. júla 2018. Na snímke účastníci festivalu sledujú otvárací koncert Slovenského komorného orchestra.Zdieľať
Začal sa 22. ročník multižánrového festivalu Pohoda 2018 na letisku v Trenčíne vo štvrtok 5. júla 2018. Na snímke účastníci festivalu sledujú otvárací koncert Slovenského komorného orchestra. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 
Trenčín 6. júla (TASR) – Na letisku v Trenčíne sa začal vo štvrtok podvečer dvadsiaty druhý festivalu Pohoda. Vystúpi na nej viac ako 150 interpretov z 30 krajín sveta. Celkovo čaká na návštevníkov vyše 300 hudobných, tanečných či divadelných vystúpení a rôznych performance. Mimoriadne silne bude zastúpené aj vizuálne umenie.


Na hlavnom pódiu festival otvoril Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. Svetovo známe slovenské komorné teleso pod vedením Ewalda Danela ponúklo Biblické piesne, opus 99 Antonína Dvořáka, Musica Slovaca skladateľa Ilju Zeljenku, Leto z autorskej dielne Antonia Vivaldiho či Mozartovo Ave verum. Tento koncert bol výnimočný tým, že organizátori prizvali zbory z celej krajiny, aby sa pripojili k účinkujúcim. Elegantný bol záver vystúpenia, keď mnohopočetný zbor na pódiu a diváci pred pódiom zaspievali hymnickú pieseň Eugena Suchoňa Aká si mi krásna. Koncert venovala Pohoda pamiatke Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

Slovenský komorný orchester je od svojho založenia v roku 1960 jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti slovenskej vážnej hudby. Jeho vznik je spojený s menom huslistu a umeleckého vedúceho . Bohdana Warchala (*1930 – †2000), ktorý ho viedol plných 40 rokov. Pod jeho umeleckým vedením zažil orchester zlatú éru, predstavil sa na najvýznamnejších koncertných pódiách a hudobných festivaloch Európy, severnej a južnej Ameriky, Ázie i Austrálie. Pre domáce a viaceré zahraničné nahrávacie spoločnosti súbor nahral vyše sto titulov hudby rôznych štýlových období. Od januára 2001 je umeleckým vedúcim orchestra Warchalov žiak Ewald Danel.

O festival bol medzi fanúšikmi veľký záujem, kapacita 30.000 bola vypredaná už pred začiatkom tohto multižánrového podujatia. Na návštevníkov čakajú viaceré novinky, medzi nimi zberné miesta, kde za pomoci asistentov môžu návštevníci odnášať a následne triediť odpad až na druhotné suroviny, čo predpokladá ešte čistejšie a príjemnejšie gastro zóny. Pre fajčiarov sú pripravené osobné a veľkokapacitné popolníky, nádoby na stoloch a betónové misy naplnené pieskom. Kvetinovú lúku nahradí tento rok iniciatíva Pohoda F(Lovers), kde návštevníci prinášajú vlastné kvety. Ďalšou dôležitou novinkou sú aj špeciálne náramky pre návštevníkov mladších ako 18 rokov. Pestrý program čaká na rodiny s deťmi vo Family parku či diskusie s hosťami v debatných stanoch. Festival pripravil aj mimoriadny vlak z Košíc a Bratislavy do Trenčína, rovnako v nedeľu 8. júla na spiatočnej trase, pričom vypravené vlaky sprevádzajú špeciálni koordinátori.

Na festivale sa počas troch dní predstavia viacerí známi interpreti či skupiny, medzi nimi The Chemical Brothers, Ziggy Marley, Sixto Rodrigues, LP, Blossoms, Little Dragon, Aurora, Mitch & Mitch, GusGus, z domácich Jana Kirschner, Polemic, Billy Barman, či Puding pani Elvisovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pohoda 2018 je vypredaná (3. 7. 2018)
 Pohoda festival 2018: VIAC SLUŽIEB, ZÁBAVY A MENEJ ODPADU (21. 6. 2018)
 Zverejnili line-up Pohody 2018. V predaji ostáva necelých 2500 permanentiek (19. 6. 2018)
 Na Pohodu môžu fanúšikovia cestovať aj vlakom. Vlakom je to Pohoda 2018 (13. 6. 2018)
 POHODU zaradili medzi najlepšie festivaly sveta (28. 5. 2018)
 Pohoda prvým partnerom Viberu na Slovensku (23. 5. 2018)
 Video: Nové mená, špeciálne projekty a ďalšie novinky Pohody 2018 (16. 5. 2018)
 POHODA DEŇ_FM 2018 sa uskutoční už budúci týždeň (11. 5. 2018)
 GusGus na Pohode 2018 - elektronická legenda z Isladu (19. 4. 2018)
 Pohoda 2018: The Guardian a The Telegraph zaradili Pohodu do svojich festivalových výberov (9. 4. 2018)nasledujúci článok >>
Ťažko prístupnú marihuanovú plantáž v Nemecku našiel muž v balóne
<< predchádzajúci článok
Nezabudnuteľný Viliam Polónyi sa narodil pred 90 rokmi

Festival Pohoda otvoril Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala - diskusné fórum čitateľov