Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. marca 2023

Český minister kultúry ponúkol po požiari v Banskej Štiavnici odborné kapacity, UNESCO pomôže na troch úrovniachOdborné kapacity pri riešení situácie po požiari v Banskej Štiavnici, ktorý zničil sedem historických budov, nám ponúkol aj český minister kultúry Martin Baxa. Na tlačovej besede o tom ...Zdieľať
6415cdc72aeb7938140499 676x451 21.3.2023  - Odborné kapacity pri riešení situácie po požiari v Banskej Štiavnici, ktorý zničil sedem historických budov, nám ponúkol aj český minister kultúry Martin Baxa. Na tlačovej besede o tom informovala poverená ministerka kultúry Natália Milanová.

UNESCO ponúklo pomocMalo by ísť o odborné kapacity týkajúce sa mineralogickej expozície, a tiež odborníkov na reštaurovanie. Tieto kapacity by mali byť z českého Národního muzea, ktorého riaditeľ má osobne navštíviť Banskú Štiavnicu.

Ministerka doplnila, že komunikujú s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), keďže od decembra 1993 je Banská Štiavnica spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. UNESCO ponúklo pomoc na troch úrovniach.

Osobná angažovanosť odborníkov


Malo by sa uskutočniť online stretnutie, kde by odborníci s príslušných oblastí mohli poradiť pri tom, ako postupovať pri obnove a ako naložiť so zbierkovými predmetmi. Zároveň by s nimi mohli zdieľať príklady dobrej praxe. Za ďalšie formy pomoci Milanová označila aj osobnú angažovanosť odborníkov, ktorí by mohli pôsobiť priamo na mieste.

Ministerka zdôraznila, že je potrebné, aby odborníci riadili záchranu zbierkových predmetov i obnovu samotných objektov, i preto zvolali zasadnutie Múzejnej a galerijnej rady.

Ako doplnila jej predsedníčka Mária Bohumelová, Múzejná a galerijná rada mimoriadne zasadla priamo na mieste. Zmonitorovali situáciu a zhodli sa na poskytnutí súčinnosti, či už pôjde o kapacity či priestory. Škody, ktoré napáchali plamene, ešte nevedia odhadnúť.


Zdroj: SITA.sk - Český minister kultúry ponúkol po požiari v Banskej Štiavnici odborné kapacity, UNESCO pomôže na troch úrovniach © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Slovenskom banskom archíve sa pred požiarom podarilo zachrániť vzácne dokumenty (foto) (20. 3. 2023)
 Banská Štiavnica dostala od envirorezortu prvú pomoc po požiari, Budaj sľúbil aj celý balíček opatrení (video+foto) (20. 3. 2023)
 Požiar v B. Štiavnici sa podarilo zlikvidovať, český prezident P. Pavel ponúkol pomoc (19. 3. 2023)
 Polícia začala v súvislosti s požiarom v centre Banskej Štiavnice stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia (19. 3. 2023)
 S riešením následkov požiaru v Štiavnici by mohla pomôcť Únia, europoslanec Hajšel adresoval list komisárke Ferreirovej (19. 3. 2023)
 Heger zvolá pre požiar v Banskej Štiavnici mimoriadne zasadnutie vlády, najhoršie dopadla budova Berggerichtu (19. 3. 2023)
 ZMOS začne organizovať pomoc pre Banskú Štiavnicu, náprava škôd si vyžiada čas a bude finančne náročná (19. 3. 2023)
 Centrum Banskej Štiavnice je pre verejnosť do odvolania uzatvorené (18. 3. 2023)
 Požiar v centre Banskej Štiavnice sa rozšíril na viaceré historické budovy. Na pomoc poslali aj vojakov (18. 3. 2023)
 MIMORIADNE: V Banskej Štiavnici horí navštevovaná turistická atrakcia Banka lásky (18. 3. 2023)nasledujúci článok >>
J.Kroner nakrúca film o bývalom mafiánskom bosovi, Mikiho hrá M.Ondrík
<< predchádzajúci článok
Návštevníci ZOO Bratislava už môžu pozorovať nového leva juhoafrického (foto)