Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. septembra 2021

Cestný priechod v Poprade blokovali odborári z OZ KOVO, chcú lepšie podmienky pre zamestnancovProtestujúci odborári v stredu v Poprade popoludní zablokovali cestný priechod pre chodcov na Francisciho ulici pri obchodnom centre. Ide o druhý zo série protestov odborárov zZdieľať
odborovy zvaz kovo poprad 676x507 22.9.2021 (Webnoviny.sk) - Protestujúci odborári v stredu v Poprade popoludní zablokovali cestný priechod pre chodcov na Francisciho ulici pri obchodnom centre. Ide o druhý zo série protestov odborárov z odborového zväzu KOVO, prvý sa v piatok konal v Košiciach.


Asi tridsiatka štrajkujúcich chce takýmto spôsobom upozorniť na zhoršujúcu sa sociálnu situáciu a klesajúcu životnú úroveň zamestnancov na Slovensku. Protest má trvať do 17:00.

Podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková pre agentúru SITA uviedla, že protesty plánované aj v ďalších mestách majú poukázať aj na niektoré opatrenia, ktoré v poslednom období urobila vláda, ako je pomalší rast minimálnej mzdy, pomalší nárast minimálnych mzdových nárokov či zmrazenie príplatkov za prácu v noci.

Rast nákladov


Hoci podľa Benedekovej mzdy rastú, rastú aj životné náklady. „Avizované sú ďalšie zdražovania, ďalšie nárasty nákladov na plyn, energie a podobne. Inflácia bude vyššia. Už dnes sme sa v rámci krajín Európskej únie s priemernou mzdou v parite kúpnej sily posunuli na úplne posledné miesto,“ poznamenala.

Ako ďalej vysvetlila, to, čo si dnes môže zamestnanec na Slovensku kúpiť za svoju priemernú mzdu, je najmenej v rámci všetkých krajín Únie. Podľa jej slov nás predbehli krajiny ako Maďarsko, Česko, Poľsko, Lotyšsko, Rumunsko i Bulharsko.

Vyjednávanie a vytvorenie tlaku


Spôsob, akým to my, ako odbory, môžeme meniť, je kolektívne vyjednávanie a vyvolanie určitého politického tlaku smerom na vládu. Žiadame, aby sa táto situácia zmenila minimálne v tom, aby minimálna mzda predstavovala znovu 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov, aby minimálne mzdové nároky rástli koeficientom a aby príplatky boli naviazané na minimálnu mzdu a rástli spolu s minimálnou mzdou, pretože Slováci majú jedny z najvyšších počtov odpracovaných hodín v noci, počas zmien, nadčasovej práce,“ priblížila dnes v Poprade podpredsedníčka Rady OZ KOVO.

Ak to pandemická situácia umožní, OZ KOVO plánuje podľa člena predsedníctva zväzu Jozefa Balicu v protestoch plánujú pokračovať aj v Žiline a Banskej Bystrici. Vyvrcholiť by mali v Bratislave pred Úradom vlády SR.


Zdroj: Webnoviny.sk - Cestný priechod v Poprade blokovali odborári z OZ KOVO, chcú lepšie podmienky pre zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prebudená sopka na ostrove La Palma už z domovov vyhnala takmer 7-tisíc ľudí
<< predchádzajúci článok
Bývalého šéfa protizločineckej jednotky NAKA obvinili z korupcie

Cestný priechod v Poprade blokovali odborári z OZ KOVO, chcú lepšie podmienky pre zamestnancov - diskusné fórum čitateľov