Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

08. decembra 2021

Čo Slováci v roku 2021 najviac hľadali vo vyhľadávači Google? Google zverejnil rebríčkyZ receptov to bolo lečo, z dovoleniek Grécko a športový rebríček vyhrala Vlhová.Zdieľať
Čo Slováci v roku 2021 najviac hľadali vo vyhľadávači Google? Google zverejnil rebríčky

V roku 2021 sme mnohí strávili doma celé týždne až mesiace. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia nového koronavírusu. Deti sa museli vyučovať on-line a nové vedomosti sa dozvedali cez webkameru. Iných zase pandémia donútila pracovať formou homeofficu a do svojich kancelárií sa už, pravdepodobne, do konca roka ani nevrátia.

So svetom sme boli spojení online a o mnohé informácie sme sa dozvedeli cez internetový vyhľadávač. Spoločnosť Google vyhodnotila trendy vo vyhľadávaní na Slovensku a 80 percent slov resp. slovných spojení súviselo s pandmédiou. Výnimkou bolo iba sčítanie obyvateľov a športové výsledky.

Tohtoročné trendy.

Druhou kategóriou boli výrazy s „Ako", napr. ako získať covid pass, prihlásiť sa na očkovanie alebo do očkovacej lotérie. Dôležitý bol aj antigénový test, ktorý ste potrebovali pre vstup do obchodu alebo práce. Ľudí tiež zaujímalo, ako dlho platí antigénový test. Tento rok vzrástol záujem o investovanie do kryptomeny, a tak ľudia zisťovali ako kúpiť bitcoin.

Spojenia s výrazom Ako...

„K trendom roka patria aj aplikácie a stránky pre školopovinných, ktoré im boli nápomocné v čase zatvorených škôl a slúžili najmä ako nástroje na komunikáciu učiteľov, študentov a rodičov. Nenechali sme si ujsť ani zápolenie našich úspešných športovcov. Mimo pandemických tém Slovákov zasiahla aj informácia o tornáde v juhomoravskom okrese Hodonín a zaujímali sa napríklad aj o to, ako uvariť kukuricu,“ okomentovala rebríčky PR manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko Alžbeta Houzarová.

Osobnosti Slovenska a šport

Medzi slovenskými osobnosťami bodovali športovci. Kategóriu vyhrala Petra Vlhová, ktorá v minulej lyžiarskej sezóne zvíťazila v Svetovom pohári v alpskom lyžovaní. Druhým menom, ktoré ľudia hľadali bola Zuzana Plačková, ktorú zadržala NAKA a pár dní strávila v cele predbežného zadržania, neskôr ju, aj s manželom, prepustili na slobodu.

Okrem lyžovania Slovákov zaujíma aj cyklistika a počínanie skvelého Petra Sagana. Veľkú pozornosť si vyslúžil aj Rory Sabbatini, ktorý vybojoval na olympiáde v Tokiu historickú medailu v golfe so strieborným leskom.

Slovákov zaujímal aj vývoj na politickej scéne, kedy sa novým premiérom stal Eduard Heger, ktorý v apríli vystriedal na tomto poste Igora Matoviča. Zaujímavé je aj to, že v rebríčku na 7. mieste skončil Martin Klinčúch, ktorý vyhral šou TV Markíza Tvoja tvár znie povedome.

Slováci a Slovensky.

Zo športových udalostí bolo najvyhľadávanejšie MS v hokeji, nasledovalo futbalové EURO, domáce cyklistické preteky Okolo Slovenska, Tour de France, Premier League, Fortuna liga, Liga majstrov, La Liga, Giro d’Italia a Oktagon.

Slováci a Slovensky.

Smutné odchody zasiahli najmä umelecký svet

Najväčšou ranou pre Slovákov bol odchod dvoch veľkých mien – Mira „Mekyho“ Žbirku, ktorého hudobná tvorba nás sprevádzala celé dekády a Milana Lasicu, ktorý bol nesmierne charizmatickým človekom a pre divákov legendou medzi komikmi. Šokom pre mnohých bol aj odchod najznámejšej „Popolušky“ v podaní Libuši Šafránkovej.

Domáce a svetové udalosti

Končiaci sa rok bol bohatý nielen na domáce, ale aj zahraničné udalosti. Okrem sčítania obyvateľov a očkovacej lotérie bolo veľkou témou aj referendum, ktoré chcela vypísať opozícia. Po rozhodnutí ústavného súdu sa nakoniec neuskutočnilo.

Smutné odchody

Veľkou domácou udalosťou s medzinárodným rozmerom bola štvordňová návšteva pápeža Františka, ktorá vyvrcholila svätou omšou v Šaštíne. Všetkých zaskočila nevídaná prírodná katastrofa, ktorá bola len kúsok od našich hraníc – tornádo v okrese Hodonín.

Film roka 2021

Hľadali sme aj recepty

Spoločnosť vyhodnotila aj kategóriu slaných i sladkých receptov, pričom víťazom v prvej menovanej sa stal pôvodom maďarský recept na lečo a v sladkostiach ľudia v prehľadávači najčastejšie hľadali recept na šišky, ktoré sú medzi nami veľmi obľúbené. Z polievok to bol recept na brokolicovú.

Google vyhodnotil aj kategóriu TOP 5. V prípade dovoleniek sme sa zaujímali o Grécko, Chorvátsko, Zanzibar, Turecko a Egypt. Medzi najlepších päť športovcov sa dostali Petra Vlhová, Rory Sabbatini, Cristiano Ronaldo, Peter Sagan a Juraj Slavkovský.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Google zobrazoval zavádzajúce hodnotenia francúzskych hotelov, vyšetrovanie vyústilo do pokuty (15. 2. 2021)
 Americké štáty zažalovali Google, obor údajne využíva svoju silu na manipuláciu trhu (17. 12. 2020)
 Google zasiahol masívny výpadok služieb, nefungoval YouTube ani Gmail (14. 12. 2020)
 Google mal zneužívať svoju pozíciu na talianskom trhu s online reklamou, začalo sa vyšetrovanie (28. 10. 2020)
 Mapy Google sa zmenia, farebne vyznačia miesta s výskytom ochorenia COVID-19 (25. 9. 2020)
 Google ponúkne stotisíc štipendií na získanie online certifikátov, ktoré sa vyrovnajú diplomu (14. 7. 2020)
 Google sprístupní zadarmo prémiovú komunikačnú službu Meet (29. 4. 2020)
 Google skvalitní videohovory vďaka umelej inteligencii, ktorá vyrieši problémy so zvukom (5. 4. 2020)
 Google zverejňuje údaje o pohybe ľudí počas pandémie koronavírusu a pravidelne ich aktualizuje (3. 4. 2020)
 Google zavádza nové nástroje ochrany súkromia, zmena sa dotkne aj máp (2. 10. 2019)nasledujúci článok >>
Zomrel významný sochár Stanislav Mikuš, vo veku 68 rokov podľahol ťažkej chorobe
<< predchádzajúci článok
Najčastejšie mená detí v roku 2021. Pozrite si zoznam chlapcov a dievčat