Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. augusta 2020

COVID-19 môže spôsobiť dlhodobé neurologické následky, podľa vedcov hrozí nakazeným aj strata pamäteNový koronavírus podľa vedcov pôsobí na ľudský organizmus pustošivo a nenapáda iba dýchacie cesty.Zdieľať
pamat koronavírus

Odborníčka Natalie Tronsonová z Michiganskej univerzity v USA sa domnieva, že niektoré následky ochorenia COVID-19 sa prejavia až po niekoľkých rokoch.

 

U mnohých pacientov sa vyskytla strata čuchu a chuti, poruchy vedomia či zvýšené riziko mozgovej príhody. Môžu existovať aj vážnejšie a dlhodobejšie účinky infekcie, napríklad strata pamäte.

Príznaky sú ochrannou reakciou imunitného systému

Tronsonová však upozorňuje, že príčina dlhodobých následkov v mozgu nemusí byť spojená s vírusovou infekciou mozgového tkaniva.

„Mnohé z príznakov, ktoré pripisujeme infekcii, v skutočnosti spôsobila ochranná reakcia imunitného systému. Všeobecnú nevoľnosť, únavu, horúčku a spoločenské stiahnutie vyvoláva aktivovanie špeciálnych neuroimunitných buniek a signálov v mozgu,“ povedala Tronsonová.

Aj keď uvedené pocity slabosti môžu ľudí znervózňovať, počas liečebného procesu sú rozhodujúce. Keď je imunitný systém menej aktívny, môže bojovať proti chorobe. „Sociálne stiahnutie sa môže pomôcť znížiť šírenie vírusu,“ dodáva.

COVID-19 môže vyvolať neurologické poškodenia

Keď človek ochorie, zmeny v mozgu ovplyvňujú jeho uzdravenie. COVID-19 a súvisiace ochorenie však môžu vyvolať dlhodobé neurologické poškodenia, spôsobiť zmeny v pamäti, pozornosti a rozpoznávaní.

Odborníčka tiež zdôrazňuje, že nový koronavírus môže byť spúšťač demencie a prerásť až do Alzheimerovej choroby.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Konzílium nezavádza nové rizikové krajiny, určuje však rizikové regióny aj v Chorvátsku či v Prahe (+ zoznam regiónov) (13. 8. 2020)
 Na povrchu kuracích krídiel z Brazílie našli koronavírus (13. 8. 2020)
 Matovič chce povinné rúška v triedach, lebo niektorí rodičia môžu byť nezodpovední (13. 8. 2020)
 Česko zaznamenalo 292 nových prípadov nákazy koronavírusom (13. 8. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalšie desiatky nakazených, ale viac pribudlo vyliečených (13. 8. 2020)
 Rusko: Zahraničné obavy z vakcíny nie sú na mieste, konkurencia sa len snaží pretlačiť svoj názor (12. 8. 2020)
 Gröhling podľa Matoviča "predbieha" s opatreniami proti COVID-19, posledné slovo bude mať Krajčí (12. 8. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má až 75 nových prípadov s koronavírusom, ide o štvrtý najvyšší prírastok od začiatku pandémie (12. 8. 2020)
 Nastúpia deti v septembri do škôl? Ministerstvo pripravuje plán, ale plošné zatváranie pre COVID-19 nechystá (11. 8. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má nových 16 prípadov nákazy Covid-19 (11. 8. 2020)nasledujúci článok >>
Británia začala s testovaním novej „korona aplikácie“. Nesleduje ľudí, ale vírus
<< predchádzajúci článok
Cesta staletími v Pardubickém kraji

COVID-19 môže spôsobiť dlhodobé neurologické následky, podľa vedcov hrozí nakazeným aj strata pamäte - diskusné fórum čitateľov