Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. januára 2009

ČR je pripravená dodať SR plyn z Jamalu, uviedol Fico



Česká spoločnosť RWE Transgas je pripravená Slovensku dodať zemný plyn z plynovodu Jamal. Ako uviedol v piatok v Prahe premiér Robert Fico po stretnutí s českým premiérom Mirkom Topolánkom, Česká ...



Zdieľať
BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Česká spoločnosť RWE Transgas je pripravená Slovensku dodať zemný plyn z plynovodu Jamal. Ako uviedol v piatok v Prahe premiér Robert Fico po stretnutí s českým premiérom Mirkom Topolánkom, Česká republika aj spoločnosť RWE Transgas na rokovaniach potvrdili technickú pripravenosť uskutočniť tranzit núdzových dodávok plynu na Slovensko z plynovodu Jamal. "Operácia dovozu plynu z plynovodu Jamal sa zdá byť realistická," povedal na tlačovej besede Fico. Podľa neho by tak Slovensko mohlo dostávať prostredníctvom Jamalu približne 20 mil. metrov kubických plynu denne.


Podľa Fica však ešte bude potrebné vyrokovať tieto dodávky plynu s francúzskou spoločnosťou GDF Suez a nemeckou firmou E.ON Ruhrgas. "Tieto spoločnosti, ktorým je cez Jamal plyn dodávaný musia súhlasiť, že plyn bude postúpený v prospech Slovenskej republiky. S týmito spoločnosťami začneme ihneď intenzívne rokovania," podotkol Fico. "Ak dôjde k dohode medzi Slovenskom a spoločnosťami GDF Suez a E.ON Ruhrgas tak môžem za firmu RWE Transgas garantovať, že technická pripravenosť dodávok bude do štyroch hodín a obchodné podmienky môžu byť dojednané veľmi rýchlo," doplnil Topolánek.

Ako uviedol v piatok po rokovaní krízového štábu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga, Slovenský plynárenský priemysel vie zabezpečiť potrebné technické úpravy na reverzný chod plynovodu z Česka na Slovensko najneskôr do štyroch dní. Podľa premiéra tak všetko už záleží od záujmu spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas. "Ak sa so spoločnosťami podpíšu obchodné zmluvy a bude záujem aj zo strany štátov Nemecka a Francúzska pomôcť Slovensku tak ten proces môže byť mimoriadne rýchly," dodal Fico.

Premiér Fico uviedol, že Slovensko kvôli plynovej kríze stráca denne okolo 100 mil. eur. "Dnes máme obrovské hospodárske straty len a len preto, že dve krajiny sa nevedia politicky, obchodne na dodávkach plynu, ktorého je nadostač. Toto nie je kríza spôsobená nedostatkom plynu, toto je kríza spôsobená nedostatkom politickej vôle, toto je kríza spôsobená nezáujmom o to, ako žijú niektoré krajiny v Európskej únii," doplnil Fico. Premiér však teraz nechcel bližšie konkretizovať, či a od koho bude Slovensko tieto straty vymáhať. "Keď vám prší do domu tak sa nezaujímate o to, aký je objem zrážok, ale pokúšate sa ten dom zachrániť. Preto my teraz všetku energiu venujeme na zabezpečenie dodávok plynu pre Slovensko. Je to neuveriteľne komplikované," konštatoval Fico.

Slovensko je už desiaty deň bez dodávok plynu. Vďaka vlastným zásobám a dodatočným dodávkam plynu zo strany GDF Suez a E.ON Ruhrgas má SPP plyn do konca januára. Ako informoval v piatok ráno SPP pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá naďalej stav núdze aj pre dnešný deň, 16. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak stále platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj v sobotu 17. januára 2009.

Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie do Európy sa podľa premiéra Roberta Fica tak skoro neobnovia. Ako premiér uviedol na stredajšej tlačovej besede po návrate z pracovnej cesty v Rusku a na Ukrajine, spor medzi oboma krajinami je tak hlboký, že nemožno očakávať urýchlené obnovenie dodávok plynu na Slovensko. "Spor má politickú podstatu a zdá sa, že Európska únia nie je dnes schopná ho okamžite riešiť. Zlé je to, že nie sú ho schopné dnes riešiť okamžite ani zainteresované štáty, teda Ukrajina a Ruská federácia. Ja si neviem predstaviť, že čo by sa muselo stať v priebehu 24 alebo 48 hodín, aby sa tranzit plynu spustil. To je prakticky nemožné," povedal Fico. Ukrajina a Ruská federácia podľa premiéra strácajú v očiach slovenskej verejnosti obraz spoľahlivého partnera.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu (7. januára) ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok (6. januára) popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko sa ruského plynu stále nedočkalo (16. 1. 2009)
 Podľa EK Rusko a Ukrajina majú poslednú šancu na vyriešenie sporu (16. 1. 2009)
 Slovensko je bez ruského plynu už deviaty deň (15. 1. 2009)
 Vlády Ukrajiny a Ruska budú v sobotu rokovať o plyne (15. 1. 2009)
 Plynová kríza môže podľa ÚDZS ohroziť príjmy poisťovní (15. 1. 2009)
 Maďarsko zrušilo obmedzenia pre veľkých odberateľov plynu (15. 1. 2009)
 SR na odpoveď Ukrajiny ohľadom dodávok plynu stále čaká (15. 1. 2009)
 RWE potvrdila, že dodávky plynu z Jamalu sú realizovateľné (15. 1. 2009)



nasledujúci článok >>
Tabuľová vojna sa skončila, na značkách je len Štrbské Pleso
<< predchádzajúci článok
Stretnutie prezidentov SR a Ukrajiny prerušené