Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. januára 2009

Slovensko sa ruského plynu stále nedočkaloDodávky zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko neboli stále obnovené. Slovensko je tak už desiaty deň bez dodávok plynu. Ako informoval v piatok ráno Slovenský plynárenský priemysel, a.s. ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko neboli stále obnovené. Slovensko je tak už desiaty deň bez dodávok plynu. Ako informoval v piatok ráno Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), situácia v dodávkach zemného plynu na Slovensku je však zatiaľ stabilná a zodpovedá vyhlásenej regulácii. "SPP naďalej intenzívne pracuje na zabezpečení ďalších dodávok zemného plynu," uviedol SPP.


Pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá naďalej stav núdze aj pre dnešný deň, 16. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak stále platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu," uviedol SPP. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj v sobotu 17. januára 2009.

Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie do Európy sa podľa premiéra Roberta Fica tak skoro neobnovia. Ako premiér uviedol na stredajšej tlačovej besede po návrate z pracovnej cesty v Rusku a na Ukrajine, spor medzi oboma krajinami je tak hlboký, že nemožno očakávať urýchlené obnovenie dodávok plynu na Slovensko. “Spor má politickú podstatu a zdá sa, že Európska únia nie je dnes schopná ho okamžite riešiť. Zlé je to, že nie sú ho schopné dnes riešiť okamžite ani zainteresované štáty, teda Ukrajina a Ruská federácia. Ja si neviem predstaviť, že čo by sa muselo stať v priebehu 24 alebo 48 hodín, aby sa tranzit plynu spustil. To je prakticky nemožné,“ povedal Fico. Ukrajina a Ruská federácia podľa premiéra strácajú v očiach slovenskej verejnosti obraz spoľahlivého partnera.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu (7. januára) ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok (6. januára) popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko je bez ruského plynu už deviaty deň (15. 1. 2009)
 Vlády Ukrajiny a Ruska budú v sobotu rokovať o plyne (15. 1. 2009)
 Plynová kríza môže podľa ÚDZS ohroziť príjmy poisťovní (15. 1. 2009)
 Maďarsko zrušilo obmedzenia pre veľkých odberateľov plynu (15. 1. 2009)
 SR na odpoveď Ukrajiny ohľadom dodávok plynu stále čaká (15. 1. 2009)
 RWE potvrdila, že dodávky plynu z Jamalu sú realizovateľné (15. 1. 2009)
 Vplyv plynovej krízy na európske krajiny (15. 1. 2009)
 Putin vyzval Európu, aby vplývala na Ukrajinu (14. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Pilot bol fenomenálny, tvrdia pasažieri
<< predchádzajúci článok
Inaugurácia Obamu bude momentom nádeje a hrdosti, tvrdí Bush