Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2013

Kateřina Zemanová: Otec by nekomentoval voľby na SlovenskuDcéra nastupujúceho prezidenta ČR Kateřina Zemanová je šťastná, že sa prezidentské voľby už skončili. O tom, ako prežíval jej otec posledné okamihy sčítania hlasov, o tvrdej prezidentskej kampani, ...Zdieľať
katerina zemanova PRAHA 28. januára  - Dcéra nastupujúceho prezidenta ČR Kateřina Zemanová je šťastná, že sa prezidentské voľby už skončili. O tom, ako prežíval jej otec posledné okamihy sčítania hlasov, o tvrdej prezidentskej kampani, o vzťahu Miloša Zemana k slovenským novinárom a prečo ju ľudia na ulici v Prahe odsudzovali, porozprávala pre portál vo volebnej centrále Miloša Zemana po vyhlásení výsledkov prvej priamej voľby hlavy štátu v Českej republike.


Miloš Zeman vyhral druhé kolo prezidentských volieb s pomerne výrazným náskokom. Ako prežíval posledné minúty sčítania hlasov?

Otec sa potešil, ale samozrejme nebolo to ešte 100 percent, tak sme váhali. No po sčítaní 70 - 80 percent hlasov už to bolo jasné. Iba sme si pripili, potom odišiel na rozhovory s novinármi, takže žiadne veľké oslavy neboli. V najbližšom čase pôjdeme na Vysočinu ako rodina a tam to oslávime.

Aká bola podľa Vás predvolebná kampaň?

Podľa mňa bola predvolebná kampaň dosť drsná, najmä v posledné dni. Vyhrotili to hlavne médiá a mne ako mladému človeku, ktorý sleduje Facebook, bolo až zle z toho, čo som sa o sebe a otcovi dočítala. Zrazu sa objavilo mnoho ľudí, ktorí nemajú o politike žiadny prehľad a o to viac sa k nej chceli vyjadrovať. Som rada, že už je to za nami.

Stali ste sa jedným zo symbolov predvolebnej kampane Vášho otca, ako mu budete pomáhať v úlohe prezidenta?

Do kampane som sa zapojila hlavne pre to, aby som mohla svojho otca ukázať v inom svetle. Ako ho vidím ja v roly otca a nielen, ako ho poznajú ľudia roli politika. Funkciu prvej dámy bude plniť moja mama, ja budem pôsobiť iba ako prvá dcéra, takže naďalej budem vystupovať po boku svojich rodičov, ale hlavnú rolu bude plniť moja mama.


Kateřina Zemanová


Dokázali by ste svojmu otcovi poradiť aj pri riešení politických tém?

Samozrejme konzultujeme spoločne mnoho vecí a musím povedať, že môj otec je veľmi tvrdohlavý a vždy chce mať svoj vlastný názor.


Myslíte si, že by ste ho dokázali pri niektorých témach presvedčiť?

Já sa ani nemôžem snažiť ho presvedčiť, lebo každý človek má svoj názor a meniť ho na základe toho, čo si myslí dcéra, mi príde absurdné.Prejav víťaza prezidentských volieb v Českej republike Miloša Zemana (uprostred) po ukončení hlasovania.


Budete ho sprevádzať na zahraničných cestách v roli prvej dcéry?

Myslím, že je to určite možné. Počas posledných štyroch mesiacov kampane som získala skúsenosti. Mamička má samozrejme nejaké skúsenosti z doby, keď bol môj otec premiér, takže samozrejme rolu prvej dámy bude plniť ona. No nevylučujem, že by som sa k ním niekedy pridala.


Plánujete sa teda stiahnuť do úzadia z pozorností médií po voľbách?

Je to možné.


Váš otec vyhral v druhom kole nad Karlom Schwarzenbergom s výraznejším náskokom ako pred 14 dňami. V čom bol lepší ako jeho protikandidát?

Bolo to hlavne tým, že sa nezameriaval veľmi na médiá. Keď ste si posledné dni otvorili noviny, tak ste sa všade dočítali, 'Schwarzenberg vyhraje voľby a pán Schwarzenberg je tu a Schwarzenberg je tam'. Mnoho mladých ľudí si to myslelo aj na sociálnych sieťach. Otec sa k tomu postavil čelom a viac sa snažil presviedčať voličov počas televíznych diskusií, kde je šanca, že ich vidí niekoľko stotisíc ľudí a najmä nerozhodnutí voliči.Aké chyby počas kampane spravil Váš otec počas posledných dvoch týždňov?

Jednou z chýb bola prílišná útočnosť, ale myslím si, že bola do istej miery oprávnená. Mnohokrát som sa stretla s názorom, že sa choval arogantne. No lepšie je byť arogantný a stáť si za svojim názorom, akoby človek nemal niečo povedať, aby ho potom ľudia nehanili.


Po prvom kole prezidentských volieb odmietol Váš otec poskytnúť slovenským médiám rozhovory, neskôr zmiernil svoj postoj. Čo sa zmenilo a ako vidíte vzťah Miloša Zeman k slovenským médiám v budúcnosti?

Hlavným dôvodom neposkytovania rozhovorov bolo otcovo tvrdenie, že slovenské médiá sa nemajú čo vyjadrovať k českej voľbe. Ak by sa na Slovensku volil prezident, on by sa k tomu nevyjadroval a tým, že ho slovenské médiá hrubo napadli, tak to bolo úplne oprávnené. Potom samozrejme poľavil a súhlasím, že ako prezident by mal dávať rozhovory všetkým médiám, nielen českým.


Aké boli ohlasy z Vášho okolia, keď ste sa zapojili do kampane?

Príjemne ma prekvapili spolužiaci, ktorí za mnou prišli a povedali: "Vieme, že máš za otca Miloša Zemana, tak sme si prečítali jeho knihu alebo rozhovor a rozhodli sme sa ho voliť." To ma neuveriteľne potešilo. Žijem v Prahe a keď som vyšla na ulicu s odznakom Zeman na Hrad, ľudia sa na mňa divne pozerali a odsudzovali ma.
    Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Miloš Zeman sa vráti do Prahy a s ním príde aj zákon (27. 1. 2013)
 Na prahu Hradčian stoja tri ženy, o prvej dáme rozhodnú Česi (26. 1. 2013)
 V Česku pokračujú prezidentské voľby, je to tesný súboj (26. 1. 2013)
 Historicky prvú priamu voľbu prezidenta vyhral Miloš Zeman (26. 1. 2013)
 Česi si volia prezidenta, začalo druhé kolo (25. 1. 2013)
 Schwarzenberg odovzdal neplatný hlas, zmiatli ho novinári (25. 1. 2013)
 Zeman prehral spor (22. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Spišskému múzeu ubudlo turistov, chce ich vychovať
<< predchádzajúci článok
Sýrsky prezident urobil smrteľnú chybu, myslí si Medvedev

Kateřina Zemanová: Otec by nekomentoval voľby na Slovensku - diskusné fórum čitateľov