Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. januára 2020

Koronavírus ovplyvňuje už aj finančné trhyNákazlivý respiračný koronavírus sa dostal do pozornosti finančných trhov.Zdieľať
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew

Obava z jeho rozširovania a možnej pandémie, ktorá by spomalila globálne ekonomické oživenie, vyústila podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa do zvýšenia averzie voči riziku. Výsledkom boli červené čísla akciových trhov a výrazné straty ropy a, naopak, rast cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, ako aj cien zlata, jenu a švajčiarskeho franku.

S vírusom bojuje aj komoditný trh

Ak by sa z epidémie stal dlhodobý problém, malo by to vplyv aj na globálny dopyt po palivách. „Zmenil by sa totiž spôsob, akým ľudia po celom svete dochádzajú do zamestnania, cestujú a dovolenkujú,“ konštatuje komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen. Epidémia tak podľa neho má a bude mať krátkodobý a strednodobý dopad na globálny dopyt po palivách. Ropa a všetky súvisiace výrobky už v posledných dňoch zaznamenali výrazný pokles cien. Okrem akciového trhu tak už so správami o čínskom víruse zápasí aj komoditný trh.

Akciové trhy na vírus začali reagovať už v piatok. „Najviac postihnutými sú cyklické odvetvia, najmä cestovný ruch, luxusný tovar, energetika, IT, polovodiče a ťažba nerastných surovín,“ vymenúva akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry. Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch ustúpili podľa Pánisa zo svojich čerstvých historických maxím. Najväčšie straty si však pripísali podľa neho čínske akcie s vyše trojpercentnými stratami, keďže tento región je epicentrom šírenia vírusu.

Zlato je bezpečný prístav

Očakáva sa útek investorov k zlatu. „Dlhodobí investori sa radšej uchyľujú do bezpečného prístavu, ktorý reprezentuje zlato a striebro,“ dodáva Hansen. Cena zlata podľa Pánisa na týždennej báze stúpla o necelé jedno percento nad 1 570 dolárov za uncu. Dôvod, pre ktorý zlato ešte neatakovalo hranicu 1 600 dolárov za uncu, ako tomu bolo pri americko-iránskej vojnovej hrozbe, je podľa Hansena stále nejednotná reakcia trhov, ale aj obavy o objem dopytu z Číny.

Saxo Bank radí investorom, aby hrozbu účinkov vírusu brali vážne. Treba rátať aj s nepredvídateľnými negatívnymi dôsledkami. „Aj dlhodobí investori, nielen obchodníci, by mali zvážiť svoju expozíciu voči akciám a prípadne sa zaistiť proti trhovému riziku, napríklad formou opcií,“ dodáva Garnry.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Globálny turizmus bol pre šírenie koronavírusu v Číne vážne poškodený (27. 1. 2020)
 Šírenie nového koronavírusu sa zrýchľuje, Čína je podľa prezidenta vo veľmi vážnej situácii (26. 1. 2020)
 Nový koronavírus 2019-nCoV: Francúzsko potvrdilo prvé prípady nákazy čínskym vírusom v Európe (24. 1. 2020)nasledujúci článok >>
Kamióny opäť blokujú hranice a niektoré cesty na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Halu v Šuranoch zachvátil požiar, hasiči bojujú s ohňom už viac ako 24 hodín (foto+video)

Koronavírus ovplyvňuje už aj finančné trhy - diskusné fórum čitateľov