Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2021

Krajniakovo ministerstvo čelí viacerým problémom, chýbajú kontrolóri a vnútorná kontrola je nefunkčná, konštatuje NKÚ


Tagy: Kontrola

Vnútorné kontrolné mechanizmy na ministerstve práce a sociálnych vecí sú neefektívne a neúčinné. Vyplýva ...Zdieľať
img_0861 676x480 22.10.2021 (Webnoviny.sk) - Vnútorné kontrolné mechanizmy na ministerstve práce a sociálnych vecí sú neefektívne a neúčinné. Vyplýva to zo záverov kontrolnej akcie, ktorú ukončil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) na ministerstve práce.


Zamestnancom ministerstva podľa NKÚ chýbajú skúsenosti s nastavením systému vnútornej kontroly. Rezort práce má podľa úradu nedostatočný počet kontrolórov a to nielen pri pohľade na objem financií, ktoré spravuje, ale aj voči rozsahu kompetencií a povinností.

Nedostatočná činnosť


NKÚ upozorňuje, že rezort práce nemá explicitne definované tri stupne kontrolórskeho uistenia a cieleného riadenia rizík. Ide hlavne o manažérsku, riadiacu zodpovednosť, základnú finančnú kontrolu a nestranný vnútorný audit. Činnosť ministerského vnútorného auditu pritom bola vyhodnotená ako nedostatočná.

Vnútorný audit nenapĺňal jeho základné zákonné poslanie, a to systematicky hodnotiť a zlepšovať riadenie rizík v rámci ministerstva. Naopak, zameriaval sa iba na overovanie dodržiavania postupov pri základnej finančnej kontrole a bežnej prevádzke.

Odborné vzdelávanie pre zamestnancov


Za dôležité NKÚ považuje, aby vrcholoví predstavitelia štátnej, verejnej organizácie zabezpečili pre zamestnancov odborné vzdelávanie, ktoré bude zamerané na finančné riadenie a priebežnú kontrolu vo všetkých oblastiach.

„Apelujeme na ministrov, generálnych riaditeľov štátnych inštitúcií, ale aj predstaviteľov miestnej, regionálnej samosprávy, aby aktívne využívali nástroje vnútornej kontroly. Aby personálne posilňovali útvary, ktoré vykonávajú nestrannú kontrolu v rámci nimi riadenej inštitúcie,“ uviedol podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Krajniakovo ministerstvo čelí viacerým problémom, chýbajú kontrolóri a vnútorná kontrola je nefunkčná, konštatuje NKÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Kontrola
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
COVID preukaz nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, v reštauráciách ho môžu od vás vyžadovať
<< predchádzajúci článok
Dovoz čínskeho tovaru, pre ktorý prišiel Imrecze o miesto stále preverujú

Krajniakovo ministerstvo čelí viacerým problémom, chýbajú kontrolóri a vnútorná kontrola je nefunkčná, konštatuje NKÚ - diskusné fórum čitateľov