Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2021

COVID preukaz nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, v reštauráciách ho môžu od vás vyžadovaťČastým argumentom ľudí, ktorí sa nechcú preukázať svojím digitálnym COVID preukazom Európskej únie (EÚ), napríklad pri návšteve reštaurácií, býva to, že tento preukaz je zdravotnou dokumentáciou. V ...Zdieľať
gettyimages 1298680910 676x451 22.10.2021  - Častým argumentom ľudí, ktorí sa nechcú preukázať svojím digitálnym COVID preukazom Európskej únie (EÚ), napríklad pri návšteve reštaurácií, býva to, že tento preukaz je zdravotnou dokumentáciou. V tomto prípade však platí výnimka podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.


Výsledky antigénových testov a RT-PCR testov sa preto nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie osoby. Upozornila na to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Prevádzky neporušujú žiadny zákon


Rovnako sa na takzvaný COVID pas pozerajú aj Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 14. júna 2021, ktoré určujú podmienky pre vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia.

„Prevádzky teda pri svojej povinnosti kontrolovania Digitálnych COVID preukazov EÚ neporušujú zákon a návštevníci majú povinnosť preukázať sa dokladom o očkovaní, prekonaní či o výsledku testov na COVID-19, ktoré nie sú zdravotnou dokumentáciou,” dodala Eliášová.

Uľahčenie voľného pohybu


Digitálny COVID preukaz EÚ bol vytvorený s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie. Preukazy obsahujú iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií a pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu overením toho, kto preukaz vydal a podpísal.

Deväťmiestny alfanumerický kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho tiež vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - COVID preukaz nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, v reštauráciách ho môžu od vás vyžadovať © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ŠÚKL eviduje 8774 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín (22. 10. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo skoro 3500 prípadov nákazy novým koronavírusom (22. 10. 2021)
 COVID automat a opatrenia sa na Dušičky nesprísnia, ale konzílium odborníkov má na ľudí prosbu (21. 10. 2021)
 Žijete v jednej domácnosti s infikovaným? V karanténe môžete skončiť aj na 15 dní (21. 10. 2021)
 COVID pas bol vnímaný ako strašiak či nástroj totality, teraz je podľa Klusa symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy (21. 10. 2021)
 Slováci sú už z pandémie koronavírusu unavení, ochota dodržiavať opatrenia je na minime (21. 10. 2021)
 Covidová situácia v rumunských nemocniciach je apokalyptická (21. 10. 2021)
 Koronavírus: Opäť zistili viac ako 3000 prípadov COVID-19. V nemocniciach je už 1052 pacientov (21. 10. 2021)
 Británia hlási najvyšší denný nárast úmrtí na covid od marca (20. 10. 2021)
 Singapur má rekordný nárast covidu, zaočkovaných je 84 percent ľudí (20. 10. 2021)nasledujúci článok >>
Poslanci parlamentu zobrali na vedomie výročnú správu o členstve Slovenska v Európskej únii
<< predchádzajúci článok
Krajniakovo ministerstvo čelí viacerým problémom, chýbajú kontrolóri a vnútorná kontrola je nefunkčná, konštatuje NKÚ

COVID preukaz nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, v reštauráciách ho môžu od vás vyžadovať - diskusné fórum čitateľov