Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. augusta 2009

Marekov Kubošov sen o šiestich hraných filmoch - Barbakan 2009Na Barbakane sa teší na 100 múch a NoisecutZdieľať
(rozhovor s dokumentaristom Marekom Kubošom)
Súčasný slovenský dokumentárny film, ktorému je venovaná aj jedna sekcia filmového Barbakanu 2009, žne úspechy na festivaloch doma i v zahraničí. Prečo práve dokument a prečo práve teraz?
Na katedre dokumentu VŠMU sa v jednom období stretli študenti – Vojtek, Kerekes, Lehotský, Škop, Kirchhoff, ktorí mali silnú vnútornú potrebu za pomoci filmovej reči povedať niečo, čo ich lákalo a v tom momente to považovali za dôležité. A hlavne mali šťastie na pedagógov – Hanák, Slivka, Strelinger a ďalší, ktorí v nich rozdúchavali vášeň robiť autorské filmy.
Vaše filmy Hlas 98 a Taká malá propaganda sú silne sociálne a politicky angažované. Veríte v moc filmu (dokumentárneho, ale aj hraného) vplývať na spoločnosť, meniť ju? Bolo to vaším zámerom?
Mojim prvotným zámerom pri týchto filmoch bolo zachytiť absurditu doby vo volebnom roku 1998. Prvý film hovorí o strachu z vládnej moci a druhý vysvetľuje jeden zo spôsobov, ako takýto strach vznikal. Som rád, že sú sociálne, ale to politikum je pre mňa len dobová reália, na pozadí ktorej sa odohrávajú myšlienkové pochody dokumentárnych hrdinov filmu. To, že tieto filmy rozvírili diskusie na mnohých frontoch ma teší, ale s týmto zámerom som nerobil.
Čo je pre vás zdrojom inšpirácie?
Ľudia, ich svety, ich uhly pohľadov na okolie.
Pred pár rokmi ste v jednom rozhovore priznali, že vaším snom je nakrútiť šesť hraných filmov. Zostal vám tento sen? Prečo práve ŠESŤ filmov?
Narodil som sa v júni a v detstve som číslovku 6 zobral za také svoje numerické stotožnenie. Aj číslo športového dresu mám 6. Sen o šiestich hraných filmoch ostal, uvidíme či budem mať dosť tvorivých a fyzických síl.
Barbakan okrem súťažnej sekcie ponúka niekoľko ďalších sekcií, pestro reprezentujúcich súčasné i minulé trendy svetovej kinematografie. K akému typu filmov inklinujete vy?
Momentálne mám obdobie K režisérov. Hltavo pozerám filmy Kurosawu – Do des ka den, Rudofous,  Kieslowského – Dekalog, Amatér,  Kim Ki-duka – Samaritánka, 3 – iron a Kena Loacha – Kes, Ladybird Ladybird, Tickets ...
Nakrútili ste aj niekoľko hudobných videoklipov. Ktoré hudobné smery, prípadne konkrétni interpreti sú vám blízki? Vedeli by ste si vybrať aj z ponuky tohtoročného hudobného Barbakanu?
Je hŕstka interpretov, u ktorých dokážem počúvať každý tón čo vypustia do éteru, dokonca aj taký tón, ktorí iní už neznesú. Sú to Robert Smith, Marián Varga, J. B. Kladivo a Braňo Špaček. Páči sa mi mikrobus 100 múch a ich spontánno-príjemný zvukovo-slovný prejav na koncertoch. Talk show ma príjemne prekvapila ako narába s dynamikou v jednej pesničke. Noisecut mal na vyhlasovaní RadioHead rádia FM suverénne najlepší zvuk a aranžmá zvukový aj pohybový.
Na akých projektoch pracujete v súčasnosti?
So strihačom Františkom Krähenbielom montujeme dokumentárny film Dôchodcovia – made in Slovakia. A popritom vzniká klip pre J. B. Kladiva na pesničku Prší z albumu Rozhľadňa.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Multimediálny festival BARBAKAN 2009 opäť v uliciach Banskej Bystrice! (24. 8. 2009)
 Barbakan: Víkend plný filmu a hudby (2. 9. 2008)
 VIDEO: Festival Barbakan (14. 8. 2008)
 Barbakan - rozhovor s účinkujúcimi (12. 8. 2008)
 Predpredaj vstupeniek na multimediálny festival Barbakan 2008 (4. 8. 2008)
 BARBAKAN 2008 (11. 7. 2008)nasledujúci článok >>
Pozvánka pre priateľov umenia na jedinečnú multiumeleckú výstavu s aukciou
<< predchádzajúci článok
DIVADLO: Astorka vstupuje do jubilejnej 20. sezóny